Dracéna: ako na jej pestovanie?

Rozhodli ste sa pestovať vo svojej domácnosti nejaké izbové rastliny? Medzi najatraktívnejšie patrí dracéna, ktorá je v interiéri neprehliadnuteľná. Nedá sa tomu čudovať, veď je sympaticky rozstrapatená a dokáže veľmi vkusne zútulniť miestnosť. Pokiaľ sa pre ňu rozhodnete, poďme si prezradiť, ako pristupovať k jej pestovaniu.

Nech dorastie až do metra a pol

Pokiaľ si osvojíte základy úspešného pestovania dracény, budete sa môcť radovať zo skutočne výraznej izbovej rastliny, ktorá s vami navyše dlhodobo vydrží. Môže byť vysoká až meter a pol, ale záleží na konkrétnej odrode. Rovnako ako niektoré rastú ako ker, iné zase ako strom.

Všeobecne ale platí, že pestovanie dracény v domácich podmienkach nie je nijako zložité. Naopak, je to jednoduchosť sama. Len teda nájdite ideálne stanovište, ktorým je polotieň. V tieni sa dracéne príliš nepáči, rovnako tak nemiluje ani príliš veľký chlad.

Dracéna miluje decentnosť

Dracéna je v rámci pestovania veľmi jednoduchá a nenáročná. Je to taká decentná rastlina. Nielen, že vyžaduje polotieň a priemernú teplotu pohybujúcu sa okolo dvadsiatich stupňov (nemá rada extrémy, ani extrémne horúčavy, ani extrémny chlad), rovnako tak to nepreháňajte ani s jej presádzaním. Raz za dva roky – to úplne stačí.

K presádzaniu pristupujeme spravidla začiatkom jari, kedy do kvetinára pridáme zmes drnovky a listovky (zhruba v pomere 2:1). Hnojíme ju tiež veľmi zriedka, stačí raz za dva týždne počas obdobia vegetácie.

Ako je to so zálievkou a vlhkosťou?

Ponúka sa otázka, ako je to so zálievkou a vlhkosťou všeobecne? Zálievka nie je pre dracénu taká dôležitá ako vyhovujúca vlhkosť vzduchu. Dracény totiž znesú krátkodobé sucho, ale oveľa radšej a dlhšie vydržia na mieste, kde sa vlhkosť pohybuje okolo osemdesiatpäť percent.

Môže sa Vám ešte páčiť...