Čo ste možno o šampónoch nevedeli ?

Krásne vlasy sú pre mnoho žien, ale aj mužov, vizitkou. Niektorí si na nich dokonca zakladajú viac ako na oblečenie. Starostlivosť o ne však nie je úplne jednoduchá. Vyznať sa v obrovskom množstve prípravkov na trhu je celkom veľký oriešok. Lenže práve kvalitu vlasov a ich zdravý vzhľad ovplyvňujú najmä šampóny!

Výrobcovia vlasových prípravkov často sľubujú ženám krásne vlasy plné lesku, sily a objemu, v reklame predvádza dlhú hrivu v pohybe. Ako je to s nimi naozaj a na čo si dať pri ich nákupe pozor? Až budete nabudúce vyberať šampón, kondicionér alebo masku na vlasy, nepozerajte len na lákavý obal a príjemnú vôňu, ale prečítajte si návod na použitie. Je potrebné dávať si pozor na to, čo používame. Veď všetko, čo si dávame na pokožku hlavy, veľmi ľahko preniká priamo do krvi. A práve ftaláty často obsiahnuté v šampónoch sú nežiaduce.

Patrí totiž medzi chemické látky, ktoré majú všestranné využitie nielen v kozmetike, ale rovnako aj pri výrobe PVC či iných bežne používaných výrobkov. Ich veľké nebezpečenstvo spočíva v tom, že sa postupne uvoľňujú do ovzdušia alebo pôdy. V kozmetike je okrem vlasových prípravkov nájdeme aj v parfumoch, toaletných vodách či púder. Ftaláty sú toxické látky, ktoré ohrozujú zdravie pečene i obličiek a zvyšujú riziko vzniku alergií. Ďalšou rizikovou skupinou sú parabény. Väčšina šampónov bežne zakúpených v drogériách je obsahuje. Ide o konzervačné látky voľne využívané v potravinárstve, farmácii, ale práve aj v kozmetike.

Využívajú sa pre ich antibakteriálne účinky, čo umožňuje predĺženie dĺžky spotreby. Výrobcovia ich do preparátov, a to vrátane šampónov, pridávajú z dôvodov predĺženie trvanlivosti a udržanie daného výrobku dlhšie na trhu. Preukázalo sa, že parabény majú veľmi podobné účinky ako ženský hormón estrogén. Z toho vyplýva, že môžu ovplyvňovať niektoré procesy v ľudskom tele, a hoci nebola zatiaľ vykonaná žiadna štúdia, sú podozrivé z hormonálnej nerovnováhy a z rozvoja rakoviny prsníka (E s trojčíslím, napríklad E214, E126 či iným).

Môže sa Vám ešte páčiť...