Nevdychujte čo nemusíte aneb čisté ovzdušie doma.

P VC, laky, lepisla, záclony, závesy, koberce, najrôznejšie plastové výrobky, ale aj nábytok z drevotriesky a preglejky, mnohé čistiace prostriedky, cigaretový dym a kozmetika uvoľňujú látky, ktoré sa veľmi negatívne podpisujú na kvalite klímy vášho domova. Kúpte si živú „čističku“ – izbové rastliny.

Benzén, čpavok alebo formaldehyd – to sú len niektoré škodlivé látky, ktoré zamorujú naše ovzdušie doma. Môžu spôsobovať bolesti hlavy, kašeľ, nádchu alebo aj vážnejšie zdravotné komplikácie. Prečistiť vzduch pritom môžete úplne jednoducho pomocou izbových rastlín. Izbové kvety bývajú súčasťou mnohých domovov. Niektoré ale dokonca pomáhajú neutralizovať účinky takzvaného „syndrómu nezdravých budov“. Ktoré sú v ničenia toxínov najefektívnejšie? Do kuchyne, kde zvyčajne nebýva príliš miesta, si kúpte napríklad kvitnúce gerberu alebo chryzantému, ktoré navyše svojimi kvetmi krásne rozžiari okenný parapet. Ani jedna síce nie je dlhoveká, ale zase nie sú tak drahé a môžete ich častejšie obmieňať. Obe majú navyše vysokú čistiacu schopnosť na benzén, gerbera ešte trichlóretylén.

Ak chcete dlhšie žijúci rastlinu, skúste v kuchyni pestovať brečtan, je veľmi nenáročný, jeho pestovanie zvládnu aj začiatočníci. V obývacej izbe, kde je väčšinou miesta dosť, si môžete dopriať viac rastlín väčších rozmerov. Na naozaj veľkej ploche sa bude vynímať datľová palma, ktorá doslova „vyžerie“ formaldehyd z dymu cigariet aj ten uvoľňovaný z drevotriesok. Vhodné sú tiež rôzne druhy fikusov. Ak máte v obývačke málo svetla, stavte na filodendron, niektorý z druhov dracény alebo Arekové palmu. Takže nabudúce nezabudnite, že k novému koberci či inému zariadeniu bytu si rovno kúpte aj izbovú kvetinu, ktorá vám bude doma čistiť vzduch.

Môže sa Vám ešte páčiť...