Ako si ochrániť svoje parkovacie miesto? Existuje niekoľko typov zábran

Každý, kto býva v meste a nemá vlastnú garáž, najskôr dobre vie, aký je niekedy problém s parkovaním. Nedostatok parkovacích miest je v takom prípade lepšie vyriešiť prenájmom alebo odkúpením parkovacieho miesta. Ako ale zabrániť tomu, aby vám na ňom parkovali cudzí ľudia? Samotné značky sú na ochranu miesta niekedy príliš krátke. Aké zábrany možno využiť, aby ste si parkovacie miesto ochránili a zároveň to bolo pohodlné aj pre vás?

Kedy je vhodné zábrany použiť

Parkovacie stĺpiky alebo parkovacie zábrany možno využiť na súkromnom pozemku a zaistiť tak parkovacie miesto, kedy na ňom vaše auto nestojí. Zábrany tiež môžu poslúžiť na zamedzenie vjazdu na pozemok, otáčanie vozidiel a podobne.

Dobré sú aj z bezpečnostných dôvodov. Ak ich dáte pred svoje vozidlo, je to prekážka pre zlodejov, ktorí s vozidlom nemôžu odísť.

Zábrany musia zároveň spĺňať určité bezpečnostné opatrenia – nesmie mať ostré hrany a musí byť viditeľná v noci, tzn. Mala by mať reflexné prvky. Zároveň by nemala zasahovať na verejný pozemok.

Parkovacie stĺpiky

Parkovacie stĺpiky sú najjednoduchšie parkovacie zábranou. Mávajú výšku okolo 70 cm a pre potreby parkovanie je možné sklopiť na vozovku tak, aby pri výjazde neprekážali. Súčasťou býva upevnenie do vozovky na uzamykateľný zámok. Parkovacie stĺpiky môžu mať aj podobu „motýlika“, kedy sú ku stĺpiku prirobená ešte ramená, aby bol vjazd čo najviac uzavretý.

Parkovacie závory

Parkovacie závory už predstavujú väčšiu zábranu v podobe sklápacieho alebo otočného brvna, ktoré slúžia na zamedzenie vjazdu. Ovládanie môže byť mechanické či elektronické a často býva používané ako zábrana pri vjazde na súkromný pozemok alebo do garáže. Spoločne s týmito zábranami bývajú na menších príjazdových cestách používané aj spomaľovacie prahy, na ich použitie je však potrebné príslušné povolenie.

Pollera

Pollera alebo piliere majú podobnú funkciu, ako klasické stĺpiky, ale bývajú zabudované priamo do zeme a odtiaľ vysúvanie tak, aby pri zasunutí vôbec neprekážali. Jedná sa však o nákladnejšie záležitosť, ktorá je skôr využívaná na verejných miestach, vo firmách a podobne.

Môže sa Vám ešte páčiť...