Kala a ako sa o ňu správne starať

Izbové rastliny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich domovov. Bez izbových rastlín by ani zďaleka neboli naše domovy tak krásne, ako sú s nimi. Pri výbere izbových rastlín väčšinou dbáme na obtiažnosť, ktorá sa spája so starostlivosťou o ne. Veľakrát naozaj nerozhoduje krása, ale hlavne to, ako náročné je sa o ne starať. Väčšina z nás nepatrí medzi najväčšie záhradníkov, a tak sa radšej hrnieme pre takéto kvety, na ktoré občas môžeme zabudnúť.

Takých kvetov, ktoré si žijú svojím vlastným životom, je hneď niekoľko. Medzi najobľúbenejšie sa radí hlavne dracena, ďalej tiež fikusy, ale taky kaktusy alebo rôzne druhy sukulentov. Kala však medzi ne nepatrí, bohužiaľ.

Kala sa stala najmä v posledných rokoch veľmi populárna hlavne v kvetinárstvach, kde si ich objednávajú vo veľkom, ale v podobe rezaných, nie izbových kvetín. Kala v rezané kvetine vyzerá naozaj veľmi obdivuhodne. Ako izbová rastlina je však ešte obdivuhodnejšie.

Ako vyzerá?

Kalu nájdeme v kvetináči v rôznych farbách. Ľudia si ju veľmi často pletú s klasickým lopatkovcem, ale ich kvet sa výrazne líši, rovnako ako ich listy. Kala je trubicová, listy má dlhé, bez výstupkov či tŕňov. Nájdeme ju v rôznych farebných prevedeniach, najviac však vo svojej klasickej bielej či žltej forme. V podobe rezaných kvetov sa stretnete prevažne s tou žltou variantom.

Ako sa o ňu starať?

O kalu by ste sa mali naozaj veľmi starať. Dôležité je dbať na to, aby sa nepreliali. Zalievanie je samozrejme potrebné, ale všetkého veľa škodí. Kala pri preliatí začína hniť nielen zvnútra, ale hlavne aj viditeľne. Kvety začínajú hniť ako u ruží, listy žltnú. Pozor teda na to. Pri kropenie sa vyhnite samotnému kvetu.

Čo sa týka miesta, kam ju máte dať, tak má rada slniečko, ale samozrejme nie priamo to ostré. Dobre kvitne aj na polo tienistom mieste. Má rada teplo – izbová teplota sa odporúča okolo dvadsaťpäť stupňov.

Môže sa Vám ešte páčiť...