Moto oblečenie do dažďa, alebo na motorku za každého počasia

Moto oblečenie do dažďa, alebo na motorku za každého počasia

Nikdy neviete, kedy vás na prechádzke stretne prietrž mračien. Do povinnej výbavy motorkára by preto mali patriť nepremoky a iné oblečenie do dažďa. Aj keď totiž textilné moto bundy väčšinou majú nepremokavú vrstvu, skutočný nepremok nenahradí a jedná sa skôr o chvíľkové riešenie, ktoré pri silnejšom daždi neobstojí. Navyše sa táto vrstva ľahko opotrebováva.

Aký nepremok vybrať?

Nepromoky sú buď jednodielne, alebo dvojdielne. Praktickejšie sú tie dvojdielne, ktoré sa dajú obliecť rýchlejšie a pohodlnejšie. Rovnako tak dobre a rýchlo sa vyzliekajú, čo oceníte po letnej búrke, pretože sa nepremok po daždi rýchlo zaparí. V neposlednom rade sú dvojdielne nepremoky praktickejšie v prípade, že si budete musieť odskočiť na toaletu.

Najčastejšie sa nepremoky predávajú v čiernej a žltej farbe. Pokiaľ nemáte iné reflexné prvky, určite si kúpte žltý, pretože za dažďa je viditeľnosť na ceste podstatne zhoršená a vodiči automobilov by vás mohli prehliadnuť. Nepromok môžete doplniť ešte návleky na topánky bez podrážky alebo s podrážkou, vďaka ktorým sa vám nebude šmýkať noha.

Skúšať ho musíte na oblečení

Nepromok je dobré si pred zaobstaraním vyskúšať cez vaše bežné moto oblečenie. V prípade, že ho objednávate z e-shopu, uistite sa, že ponúka výmenu tovaru zadarmo. Nepromok by mal byť o niečo voľnejší, ale nesmie pri jazde plandať. Nohavice musia mať vyšší sed, zhruba k pupku, a bunda musí končiť pod zadkom. Veľkosť návlekov na topánky vyberajte podľa veľkosti moto topánok. Na ruky nasaďte nepremokavé návleky, pokiaľ nevlastníte nepremokavé rukavice.

Čo pod neho?

K nepremoku sa vám bude hodiť aj funkčné oblečenie. Napriek všeobecnému presvedčeniu má opodstatnenie ako v horúcich dňoch, kedy odvádza pot, tak v chladnejších dňoch, kedy udržuje telesnú teplotu. Je nutné, aby tvorilo prvú vrstvu na tele. Predáva sa buď ako overal, alebo ako samostatné tričko a nohavice. Funkčné môžu byť aj ponožky a vložky do rukavíc.

Môže sa Vám ešte páčiť...