Výber spacáku krok za krokom

Spací vak potrebujeme na pohodlné prespanie v prírode aj na chate. Predstavuje hygienický a hrejivý variant spacej pomôcky, ktorú môžeme používať po mnoho rokov. Ako vybrať ten správny?

Syntetika alebo perie?

Prajete si spacák z peria, ktoré je výborný izolant aj na mrazivé dni? Husacie perie vám zaistí perfektný komfort po viac ako dekáde. Nevýhoda spacáku je jeho nemožnosť použitia do vlhkého prostredia, aj jeho vyššia cena. Tento spacák nemôžete prať bežným spôsobom. Výhodou je ľahkosť a skladnosť.

Syntetické vlákno sa dnes používa na výrobu väčšiny spacákov. Spacák nie je náročné udržiavať – ​​väčšinou ho môžete vyprať v obyčajnej práčke. Nevýhodou je o niečo vyššia hmotnosť a menšie izolačné vlastnosti.

Dekový alebo múmiový spacák?

Múmiové spacáky majú lepšie izolačné vlastnosti, rýchlejšie sa v nich zahrejete. Neuniká z nich teplo a môžete si do nich zabaliť aj hlavu. Dekové spacáky sú vhodnejšie na spanie na chate alebo všeobecne v interiéri – majú totiž väčšiu plochu, ktorú je nutné vykúriť svojim vlastným telom.

Extrémne, letné, alebo aj trojsezónne

Spacie vaky sa ďalej líšia teplotným určením. Letné spacáky sú ľahké a skladné. Trojsezónne ponúkajú možnosť dostatočného komfortu po celý rok, okrem zimy. Extrémne spacáky sú určené do veľmi nízkych teplôt. Počas letných mesiacov by vám v nich zrejme bolo horúco. Niektoré spacáky majú dodatočné vrece na nohy, ktoré ponúka ešte ďalšiu možnosť zahriatia.

Na akej strane bude zips?

Zips by sme si mali umiestniť na druhú stranu, než je naša hlavná ruka. Prirodzene tak budú mať praváci zips na ľavej strane. Ľaváci zase zips spacáku budú mať šitý na strane pravej. Možné je aj spárovanie spacákov s partnerom, stačí si len vybrať spacák od rovnakého výrobcu a vybrať opačné zapínanie.

Ako posledné kritérium uveďme ešte veľkosť spacáku v zbalenom stave, ktorá je určujúca najmä pre expedície alebo čundry.

Môže sa Vám ešte páčiť...