Ako zlepšiť spánok? Tipy, ktoré zaručene pomôžu

Možno netrpíte dlhodobú nespavosťou, ale často sa vám stáva, že nemôžete zaspať. Keďže sa nekvalitné spánok negatívnym spôsobom prejavuje na našom zdraví a psychike ako také (ovplyvňuje napríklad aj náladu alebo celkovú produktivitu človeka), oplatí sa vedieť, ako na prebdené noci vyzrieť. Aby ste sa vyhli večernému počítanie ovečiek, osvojte si niekoľko tipov, ktoré zaručene pomôžu.

Dajte si len ľahkú večeru

Základnou chybou, ktorá stojí za nemožnosťou večer zaspať je ťažká večere. Keď sú črevá zaťažená, trpí tým celé telo. Preto si pred spaním doprajte len niečo ľahké, čo je navyše dobre stráviteľné a nie je to príliš tučné. Trefou do čierneho je šalát, minimum nikotínu a tiež kofeínu a cukrov.

Naopak vhodné je si k večeri dopriať bylinkové čaje. Kým mäta pomôže s lepším trávením, medovka upokojí telo aj myseľ a navodí spánok.

Pomoct môže spánková rutina

Obrovským pomocníkom je tiež spánková rutina, ktorú sa oplatí si vypestovať. Znamená to, že budete chodiť spať zhruba v rovnaký čas, rovnako tak budete zhruba v rovnaký čas vstávať. Aj keď vytvoriť si spánkovú rutinu nejakú dobu trvá, odmenou bude naozaj kvalitný spánok aj pevnejšie zdravie.

Pozor si dajte najmä na víkendy. Ľudia majú tendenciu skĺznuť k svojim zlým zlozvykom a väčšinou spí čo najdlhšie to ide. Nabehnúť však do známych koľají je ale potom ďaleko problematickejšie.

Keď obedňajšiu šlofíka, tak len polhodinový

Mnoho ľudí má tendenciu si počas popoludní alebo hneď po obede zdriemnuť. A na tom samozrejme nie je nič zlé, ak sa však šlofíka rapídne nepredĺži. V ideálnom prípade by sa mal šlofíka rovnať zhruba pol hodine. Ani menej, ani viac.

Odborníci aj lekári sa dokonca zhodujú na tom, že takýto šlofíka je počas dňa potrebné. Konkrétne sa k nemu máme uchýliť práve po poludní, kedy presekne stres z rána a do druhej polovice dňa nastúpime s čistým štítom a obklopení energiou.

Môže sa Vám ešte páčiť...