Keto diéta je trend. Čo jesť a čo nejesť, nech sa nepriberie?

Tesne pred príchodom plavkové sezóny sa drvivá väčšina žien obávala toho, že sa nebude môcť ukázať na kúpaliskách v plavkách. Niektorým ženám zostali po vianočných sviatkoch kilá navyše, iné zase nemohli zhodiť paže, ktoré im nepekne plandaly pri zdvihnutí rúk. Zrazu sa však objavila takzvaná keto diéta, ktorá sa javila ako zázračná. Ak ste sa s ňou nestretli, prezradíme vám, o čo ide.

Pokiaľ hovoríme o keto diéte, hovoríme o takzvané proteínovej diéte, ktorá je založená na tom, že chudnete predovšetkým vďaka bielkovinám a nijako drasticky neobmedzujete potrebné sacharidy, čo je u ostatných diét absolútne neprijateľné. Za keto diétou stojí harwardský profesor, ktorý však upozorňuje na to, že keto diéta sa môže zo začiatku javiť ako veľmi drastická a drsná, avšak ľahko po nej naozaj schudnete. Je skrátka založená na tom princípe, že telo začne počas diéty požierať vlastné tuky.

Keto diéta pracuje s tým faktom, že telo nemá dostatok krvného cukru, a tak siaha po energii do vlastných tukových zásob. V pečeni sa potom začnú produkovať takzvané ketóny, ktoré začnú slúžiť ako zdroj energie. K tomu však dôjde len vtedy, keď sa zvýši príjem bielkovín a na druhú stranu trochu zníži príjem sacharidov. Prezraďme si teda, čo pri takejto diéte jesť a čo naopak nejesť.

Aké sú povolené potraviny?

K povoleným potravinám patrí napríklad červené potraviny, a to konkrétne paradajky, červené papriky, ďalej tiež mrkvu. Povolené sú aj zelené potraviny, ako je zelená fazuľa, ďalej tiež cuketa alebo špenát, prípadne brokolica a karfiol. Jesť však možno aj orechy, aby sme nezostávali len u zeleniny. Vyhnúť sa však musíte pistáciím a soleným verziám orieškov.

Aké potraviny nie sú povolené?

Na druhej strane sa nesmie v určitej fáze keto diéty jesť treba biela ryža, biela múka alebo tiež cestoviny. Vyhýbať sa musíte hlavne alkoholu, povolená je len voda a tiež čaj, prípadne káva. Čomu sa musíte vyhnúť, tak sú zemiačiky, tiež sladené limonády, údeniny a okrem iného tiež majonézy a kečupy.

Môže sa Vám ešte páčiť...