Čo nám v tele spotrebováva vápnik a ako ho prirodzene doplniť

Vápnik náš organizmus potrebuje na svoju každodennú činnosť. Má vplyv na zrážanie krvi, činnosť nervov i svalov a tiež na metabolizmus.

Vápnik je pre naše telo nevyhnutnou látkou. Vďaka nemu sú vyživené nielen naše kosti, je tiež mnoho potrebných procesov v celom organizme.

Kde sa vápnik najčastejšie vyskytuje

Väčšina vápnika je uložená v našich kostiach a zuboch. Tento známy fakt zrejme najskôr viete, my len pridáme informáciu, že zvyšok sa pohybuje v krvnej plazme av mäkkých tkanivách. Najčastejšie sa nedostatok vápnika v tele prejavuje problémami so zubami, svalovými kŕčmi a bolestivými kĺbmi.

Čo vápnik spotrebováva

Významné úložisko vápnika v tele samozrejme nie je nekonečné. U žien k veľkej spotrebe vápnika dochádza počas tehotenstva a dojčenia. V tejto dobe by ženy mali dbať na zvýšený prísun vápnika pre svoje telo, aby nedošlo k jeho odčerpávaniu zo zdrojov v kostiach. Ďalšie obdobie, ktoré je pre spotrebu vápnika významné, je u žien doba po odobratí vaječníkov alebo po menopauze. V tom čase chýba dostatočná hladina estrogénu. Vápnik samozrejme telo pre svoju funkciu využíva aj pri svojej každodennej činnosti.

Prírodný zdroj vápnika

Cenný vápnik ľudia potrebujú do svojho tela dostávať formou vhodnej potravy. Vôbec najlepšia je jeho prirodzená podoba v rámci pestrej stravy. Najviac vápnika telu zaistí už klasický zdroj tejto látky, mliečne výrobky. Vápnik sa ale vyskytuje aj v plodine, ktorá rastie na našich poliach, a v ktorej pestovaní sme špičkou vo svete. Kvalitný český mak je cenným zdrojom prírodného vápnika. Dokonca obsahuje viac ako desaťnásobok hladiny vápnika oproti mlieku.

Ďalší cenný zdroj tejto nevyhnutnej látky sú tiež chia semienka, lieskové orechy, sezamové semienka a mandle. Vápnik ale nájdete aj vo fazuliach alebo v sójových bôboch. Aj ďalšie potraviny vápnik obsahujú, už nie ale vo vysokej miere. Nižšie hladiny tak obsahuje napríklad čakanka, ovsené vločky, kakaové bôby alebo vajcia.

Môže sa Vám ešte páčiť...