Demolácia nepatrí medzi najlacnejšie

Zbúrať dom a na voľnom pozemku postaviť nový, navyše s dotáciou na výstavbu RD po demolácii. Skvelá myšlienka, prevedenie o dosť zložitejšie. A drahšie. Vôbec totiž nejde o lacnú záležitosť, kedy uľavíte rodinnému rozpočtu a výrazne znížite náklady na výstavbu nového domu. Počítajte a zvážte, či vám náročné zemné práce a rokovania s úradmi stoja.

Demolácia neznamená úsporu peňazí

Realitný trh sa neustále mení, ale to, čo sa deje teraz, nemá obdobu. Ceny letí strmo nahor a ľudia sotva stačí šetriť na povinné zálohy hypoték. A splátky ich potom často ruinujú. Sadzby nie a nie klesnúť, inflácia práve tak. Lenže túžba ľudí po vlastnej bývaní je taká silná, že vymýšľa riešenie, ako náklady obmedziť. Kúpa novostavby nepripadá do úvahy, sumy koľkokrát presahujú aj desať miliónov korún. Omnoho prijateľnejšie je teda obstaranie starého domu, demolácia a následná výstavba jednoduchej radovky. Rovnako uvažujú jednotlivci aj developeri. Je to skutočne ľúty boj. Otázkou zostáva, ak je to vždy záruka ušetrených peňazí.

Veľké plány a sklamanie na úrade

Nápad je fajn a bez zásahu tretej strany by dozaista prešiel hladko, ale bez dohľadu úradov to nejde. Ešte pred kúpou preto zájdite na príslušné oddelenie a informujte sa o podmienkach na odstránenie stavby a terénnych úpravách. Pravdepodobne bude treba predložiť technický plán demolácie, informácie o stave objektu, plány na úpravy pozemku a zameranie budovy. Práve tam môže rozpočet dostať na frak. Opätovné vytvorenie dokumentácie môže stáť až dvadsaťpäť tisíc korún.

Peňaženka v akcii

Demolácie samotná sa pohybujú v rozmedzí od tristo tisíc do pol milióna korún. Všetko závisí od stavu objektu a jeho veľkosti, od nutnosti pozemkových úprav, od chýbajúcich dokumentov pre úrady. Zvýšiť náklady na búracie práce môže aj zásah pamiatkarov, prítomnosť azbestu priamo v stavbe a dokladovanie o jeho likvidácii hygienickej stanici aj vzdialenosť skládky od nehnuteľnosti.

Myslite na to, že akonáhle nahlásite zámer demolácie, budete pod dohľadom a každý pokus obísť štandardné postupy, bude právom potrestaný mastnou pokutou.

Môže sa Vám ešte páčiť...