Hitom veľkých miest sa stávajú miniatúrne byty

Neustále dopravné zápchy, preplnené ulice i nedostatok zelene – to všetko sú dôvody, ktoré stoja za tým, že vo veľkomestách po celom svete stúpa záujem o miniatúrne byty. Mnohé z nich nie sú väčšie ako veľkosť parkovacieho státia. Ľudia jednoducho doma trávia menej a menej času a nechce sa im investovať do niečoho, kam chodia prakticky len prespať a osprchovať sa. Najmä mladí ľudia dnes čoraz menej tiež varia a jedia doma, takže posteľ a kúpeľňa mnohým bohato stačí.

Byt ako králíkárna

Najmenší byty sa pohybujú len okolo 10 metrov štvorcových. Tieto mini byty sú logicky tiež finančne dostupnejšie, čo je ďalší argument, prečo je rad ľudí volí. Ceny bývania stúpajú raketovo všade, a zvlášť vo veľkých mestách je situácia často úplne neúnosná. Dôležitú úlohu hrá tiež poloha. Mladšia generácia preferujú žiť v blízkosti centra, prípadne ich zamestnania. A práve v týchto lokalitách ľahšie vyrastú menšie byty. Ľudia totiž radšej oželie nejaký ten meter štvorcový navyše, len aby získali komoditu o mnoho cennejšie – čas.

Nie všetci sú ale rastúcemu trendu naklonení. Niektorí dokonca miniatúrne byty prirovnávajú k väzenským celám. Rad ľudí ale verí, že práve tento byt je riešením, ktoré sa v budúcnosti bude stále častejšie voliť. Inak sa totiž nedá problém preplnených miest riešiť. Tento trend tiež kopíruje trend ekonomiky gigantických firiem. Tie typicky zamestnávajú skôr mladších ľudí, ktorí odkladajú založenie rodiny na podo, a takéto byty sú pre nich ideálne.

Existujú teda nejaké prekážky?

Najdôležitejšie prekážkou je väčšinou legislatíva. Tá často príliš malé byty ani nedovoľuje.
Niekedy môže problém predstavovať aj architektonické riešenie, ale to len v starších domoch.
Kľúčový je tiež záujem ľudí, ale podľa developerov je obrovský.
Je teda nesjpíš otázkou času, kedy sa takéto byty značnú objavovať aj v európskych a ďalších svetových metropolách. Zatiaľ trhu s malými bytmi dominuje Tokio a záujem rastie aj v Latinskej Amerike.

Môže sa Vám ešte páčiť...