Čo ste možno nevedeli o červenej repe

Červenú repu pravdepodobne nemusíme dlho predstavovať. Jedná sa o koreňovú zeleninu, ktorú si dokonca rad ľudí pestuje na svojich záhradkách. Z tejto zeleniny sa konzumuje jej buľva, aj keď v minulosti sa ľudia snažili využívať aj iného jej časti. Áno, červená repa je známa už dlhé roky. Nejedná sa o žiadnu novú potravinu, ktorá by bola objavená pred nedávnom. Pravdou je, že červená repa bola súčasťou prastarých starovekých civilizácií. Dokonca ju milovali aj starí Rimania, ktorí si boli veľmi dobre vedomí jej blahodárnych účinkov na zdravie.

Kde sa vzala červená repa

Je červená repa typickú českú plodinou? To je otázka, ktorú si mnohí pokladajú. Bohužiaľ, červená repa nie je typickou českou potravinou. Ide o zeleninu pochádzajúce zo Stredomoria. V minulosti sa dokonca pestovala aj v starom Ríme, možno aj preto ju Rimania mali tak v láske. Ako sme spomenuli, už po jej objavení bola milovaná pre jej liečebné účinky. Treba však tiež podotknúť, že bola v obľube aj vďaka jej chuti.

Ak by ste si chceli aj vy vypestovať červenú repu na vašej záhrade, nie je to nič ťažké. Pamätajte len na to, aby pôda bola priepustná a výživná. Ďalšou požiadavkou na pôdu je, aby bola tiež humózne. Ideálne miesto na stávkovanie červenej repy je také, kam svieti slniečko. Nevadí jej však ani polotieň. Čo sa týka zálievky, nepreháňajte to s ňou. Udržujte rastlinu stredne vlhkú, nech sa neskôr radujete z veľkej úrody.

Čo ste možno o červenej repe nevedeli

  • Vedeli ste, že červená repa je jednou z najlacnejších superpotravín? Kvalitné a zdravé jedlá naozaj nemusí byť drahá! Naopak môžu byť cenovo prijateľná, čo červená repa potvrdzuje.
  • Vedeli ste, že červená repa nevyžaduje žiadne špeciálne požiadavky na skladovanie? Nepokazí sa vám ani v prípade, že dlhšiu dobu skladujete jej väčšie množstvo.
  • Vedeli ste, že červená repa patrí medzi trvalky s vetvenou stonkou? Ak sa rozhodnete ju pestovať, určite vás milo prekvapí.
  • Vedeli ste, že červená repa je zdravou potravinou aj pre náš mozog? Zlepšia jeho činnosť, dokonca vyživí aj nervy.
  • Vedeli ste, že neexistujú žiadne vedľajšie účinky užívania červenej repy? Môžete ju tak konzumovať s čistým svedomím a bez obáv.

Môže sa Vám ešte páčiť...