Staráme sa o orchidey správne alebo čo nerobiť

Ak neviete, čo darovať blízkemu človeku k narodeninám, odporúčame darovať orchidea. Jedná sa o krásnu kvetinu, ktorá je v súčasnej dobe jednou z najobľúbenejších. Aj keď je orchidea krásna, nie je jednou z kvetín, ktoré sú nenáročné. Bohužiaľ o orchidea sa musíte starať, preto orchidea nezaobstarávajte nikomu, u koho viete, že na starostlivosť o orchidea nemá čas. 

Orchidey iste dobre poznáte. Jedná sa o vysoké kvety, ktoré majú na svojom samom vrchu nádherné, bujné farebné kvety. Na spodu majú za to veľké, dužinaté listy, ktoré sa môžu kropiť, avšak kvet samotný nie. Aj keď orchidea odkvitne, nemusí sa vyhadzovať. Jej čaro spočíva v opätovaná nakvetení, pokiaľ ju však nezanedbávate ani v čase odkvitnutí. 

Bohužiaľ mnohí pestovatelia orchideí sa síce pýši svojou krásnou zbierkou, ale starostlivosť o kvety ako také je naozaj veľmi zlá. Zhrnuli sme preto niekoľko bodov, ktoré pri správnej starostlivosti o orchidey nerobiť. 

1) Nekropíme kvety 

Ako sme spomenuli, kropenie rastline nevadí, teda ak kropíte len samotné dužinaté listy. Ak kropíte aj kvety, nemôžete sa čudovať tomu, že kvety onedlho zhnijú. Je to podobné ako u ruží. Kým listy milujú kropenie, na samotných pukoch sa to neblaho prejavuje. 

2) Nechávate kvetinu stáť vo vode 

To najťažšie na samotnom pestovanie orchideí je náročnosť zalievanie. Rastlina sa nezalieva ako iné kvety, zalieva sa tak, že sa ponorí do vody a nechá sa napiť, neskôr sa vytiahne. Niektorí majitelia orchideí majú za to, že orchidea sa môže nechať stáť vo vode, lenže to je presne príčina vzniku hnitiu koreňov. Nenechávajte orchidea stáť vo vode, po pár minútach ju vyberte, až keď sa poriadne napije. 

3) Tipujete do zlého substrátu 

Orchidea je veľmi náchylná na to, v akom substráte sídli. Pokiaľ ju necháte sídliť v substráte určenom pre izbové rastliny, umrie. Miluje iba substrát určený len a len jej. Substráty pre orchidey nájdete v každom kvetinárstve alebo v obchodoch so záhradkárskymi potrebami. 

Môže sa Vám ešte páčiť...