Aké nože by sa nemali v kuchyni postrádať?

Nože sú neoddeliteľnou súčasťou každej kuchyne. Pri výbere príborov, hrncov a tanierov by sme rozhodne nemali zabúdať na nože ako také, pretože nože sú naozaj nepostrádateľné. Bez nich by sme len ťažko pripravili tak vynikajúce pokrmy, aké v kuchyni dokážeme vykúzliť. V súčasnej dobe navyše drvivá väčšina ľudí pripravuje pokrmy z rôznych kútov krajín a každá krajina k svojim pokrmom potrebuje trochu iné nože. Pozrime sa na typy nožov, ktoré by mali mať v našej kuchyni svoje miesto. 

Či už budete kupovať akýkoľvek nôž, mal by mať čepeľ z nerezovej ocele. Dôvodom je fakt, že v nerezovej oceli sa nachádza chróm, ktorý úspešne odoláva korózii. Síce nerobí z noža nôž imúnny voči oceli, avšak zdarne jej odoláva. 

kuchársky nôž 

V kuchyni by rozhodne nemal chýbať kuchársky nôž, teda nôž zhruba pätnásť až dvadsaťpäť centimetrov dlhý. Má klasický tvar, jeho zameranie je univerzálny. Inými slovami sa môže použiť doslova na všetko. 

Nôž na mäso 

Nôž na mäso čiže mäsiarsky nôž sa hodí vo chvíli, keď pripravujete na obed flákotu mäsa alebo keď prípadne chcete mäso z údenárstva ešte viac naporciovať. Mäsiarske nože majú ďaleko pevnejšie oceľ než kuchárske univerzálne nože, často sa nezľaknú ani chrupaviek alebo kostí. 

Filetovací nôž 

Tento nôž je určený hlavne k filetovanie rýb. Jeho čepeľ je veľmi úzka a dlhá zhruba dvadsať centimetrov. Dokáže krásne oddeliť od kože rybie mäso, bez toho aby došlo k akýmkoľvek stratám. Vďaka tomuto nožmi ľahko oddelíte aj mäso od kostí. 

Nôž na zeleninu 

Malý nôž so zahnutou špičkou, to je nôž na zeleninu, ktorý dokáže hravo nakrájať akékoľvek druhy zeleniny. Jeho špička je ideálna k vykrajovanie kazov aj z ovocia. Je to veľmi praktický nôž, ktorý rozhodne nedáte z rúk pri príprave zeleninových šalátov. 

Nôž na pečivo 

Tento nôž je dlhý zhruba dvadsaťpäť centimetrov a má vlnkované ostrie. Aj vďaka tomu sa ľahko pečivo rozkroja či nakrája aj za úplne čerstvého stavu. 

Môže sa Vám ešte páčiť...