Zápachu umývačky možno predchádzať. Ako?

Umývačka je bežnou súčasťou modernej kuchyne. Je to vynález, ktorý šetrí čas i peniaze. Podľa prieskumov môže umývačka ušetriť až šesťdesiat percent nákladov na energie, čo je už citeľná suma. Naviac vám šetrí čas, ktorý môžete využiť k niečomu inému – napríklad k šitie, upratovania alebo k odpočinku. Máloktorý majiteľ umývačky si však uvedomuje, že je to len stroj, o ktorý sa musí starať. Umývačka nefunguje tak, že ju zapnete a používate ju neustále, bez toho aby ste ju umývali. Umývačka síce dokáže umyť riad, ale nedokáže sa postarať o seba. O umývačku sa musíte postarať vy. 

Aj umývačka má svoju životnosť, ktorú môžete predĺžiť, ak sa o ňu budete dostatočne starať. Je potrebné ju umývať a starať sa o ňu, nesmiete ju zanedbávať. Ak budete zabúdať na čistenie filtra alebo na odstraňovanie vodného kameňa, umývačka vám jedného dňa vypovie službu a už ju bohužiaľ neodstránite. 

Aby ste sa teda vyhli zbytočným nákladom, radšej o umývačku starajte a umývajte ju tak, ako sa sluší a patrí. 

Dôležité je čistenie filtra 

To najdôležitejšie je čistenie filtra. Filter sa čistí pravidelne raz týždenne, teda vždy pri sobotňajšom upratovaní. Je skutočne nutné filter čistiť, pretože práve on je pôvodcom pachu, ktorý z umývačky môže vychádzať. Vo filtri sa totiž usadzujú zvyšky z jedla, ktorá po nejakej dobe začnú hniť a teda aj zapáchať. Aby ste sa zápachu vyhli, predchádzajte mu tak, že filter umývačky budete pravidelne čistiť. 

Umývajte aj poličky 

Aby vám poličky nezrezivěly a aby na nich nezostávali prilepené zvyšky, je nutné raz z čas upratať i vnútro umývačky. Pri tomto upratovaní vyberiete všetky šuplíky a poličky, ktoré umyjete handričkou. Zbavíte sa tak zvyškov jedla, ktoré sa môžu počas umývania usadiť na poličky a ktoré následne môžu začať zapáchať. 

Dávajte si pozor na vodný kameň 

Nielen v práčke, ale aj vy umývačke sa môže usadiť vodný kameň, ktorý je veľkým nepriateľom. Jedná sa o vápenaté usadeniny z vody, ktoré zanášajú nielen filter, ale aj ostrekovacie ramená či trysky a potrubia. Bohužiaľ aj vodný kameň môže zapáchať, preto do umývačky pravidelne sypte či lejte prípravky proti vodnému kameňu. 

Môže sa Vám ešte páčiť...