Ako na mastné škvrny

Škvrny sú bezpochyby niečo, čo občas potrápia každú ženu alebo každú gazdinú. Najväčším problémom sú často mastné škvrny, ktoré sa uchytia na oblečenie alebo napríklad na stenu. Aj keď by sa mohlo zdať, že najhoršie sú škvrny od potu, nie je tomu tak. Najhoršie sú naozaj škvrny mastné, ktoré sa čistia veľmi zle. Mnohé ženy si dokonca myslí, že mastné škvrny nedajú vyčistiť, ale nie je tomu tak. Aj mastné škvrny možno vyčistiť, len treba vedieť, ako na to.

Či už sa mastnota usadila na stene alebo ste našli mastnú škvrnu na vašom obľúbenom kúsku oblečenia, nevešajte hlavu. Všetko sa dá spasiť, len treba vedieť, ako na to. Všeobecne platí, že s čistením mastných škvŕn sa musí začať ihneď. Čím čerstvejšie škvrna bude, tým účinnejšie a taky rýchlejší bude jej odstraňovanie. Ak sa umastíte napríklad pri obede, nie je nad čím váhať – rovno začnite s čistením. Staré škvrny sa už čistia horšie, ale na druhú stranu to nie je nič nereálneho alebo nemožného.

Ako na čistenie mastných škvŕn?

Samozrejme v drogériách nájdete hromadu produktov, ktoré sú určené na čistenie mastných škvŕn. Lenže nie všetky také prostriedky sú naozaj efektívnym pomocníkom. Na väčšinu mastných škvŕn nepomáha to, čo kúpite v obchodoch. Skúste to preto s tým, čo máte doma.

Na čistenie mastných škvŕn vám môže pomôcť napríklad prostriedok na riad, ktorý je určený na odstraňovanie mastnoty. Málokto vie, že odstráni mastnotu nielen z riadu, ale aj z čalúnenia alebo z kobercov. Stačí, aby ste na mastnú škvrnu naniesli dostatočné množstvo takéhoto prostriedku a niekoľko minút škvŕn mädlili v ruke, prípadne kartáčovali, ak ide o koberec. Potom miesto len preperte teplou vodou a nechajte uschnúť, u textilu dajte oblečenie na tradičný prací program do práčky.

Ide to aj inak

Samozrejme Jar alebo podobné produkty určené na riad nie sú jedinými pomocníkov, ktorí vás zbaví mastné škvrny. Pomoct môže napríklad soľ (jednoducho soľ nasypte na škvrnu a pokvapkajte teplou vodou, potom len premasírujte v rukách a vyperte v práčke). Pomocníkom môže byť aj technický benzín alebo obyčajné madla.

Môže sa Vám ešte páčiť...