Materiál na športové oblečenie je kľúčový

Membránové materiály sa skladajú z povrchovej látky a tenkej vrstvy polymérneho materiálu, teda membrány, ktorá má za úlohu neprepustiť vodu zvonku cez materiál, ale umožniť odparovanie vodných pár z vnútornej strany materiálu. Táto membrána je veľmi tenká a s nosnou tkaninou býva spojená lamináciou.

Ak je membrána laminovaná iba s nosnou tkaninou a na jej vnútornú stranu je spravidla krytá voľnou podšívkou jedná sa o takzvaný dvojvrstvový laminát. Podšívka bráni poškodeniu membrány a zároveň kontaktu tela s membránou. Lamináciou sa samozrejme znížia parametre nepremokavosti a priedušnosti pôvodnej samotnej membrány, ale zlepší sa odolnosť voči poškodeniu, ktorá je daná odolnosťou vrchnej tkaniny. Pri trojvrstvových laminátoch je membrána umiestnená medzi vrchnou látkou a podšívkou. Tento laminát je používaný najmä pre extrémne prípady a obzvlášť náročné športy, pretože sa radí medzi tie najodolnejšie. Nie je ale príliš poddajný a pohodlný, takže sa neteší veľkej obľube pre vyznávačov oddychových športov.

Kompromisom by preto mohli byť dvojapolvrstvové lamináty, ktoré sú na trhu s membránovým oblečením novinkou. Materiál v sebe kĺbi odolnosť a ochranu s poddajným a príjemným nosením a dobrou skladnosťou. Je preto ideálnou výbavou na výlety, kedy potrebujete mať istotu ochrany pred poveternostnými podmienkami, ale aj pohodlie a istotu, že budete môcť výbavu rýchlo a pohodlne schovať do batohu. Na rozdiel od trojvrstvového laminátu má na sebe membrána namiesto podšívky iba tenký ochranný nános. – najnovšie prevedenie laminátu. V snahe o príjemný, poddajný, ale zároveň odolný materiál došlo k odľahčeniu trojvrstvového laminátu o podšívku a tá bola nahradená vrstvou ochranného nánosu.

Môže sa Vám ešte páčiť...