Problémy trápiaci pestovateľov orchideí a ich riešenie

Patríte k pestovateľom orchideí? Potom určite viete, že pestovanie orchideí nie je nič ľahké. Orchidey toho vyžadujú naozaj veľa. Nielen, že majú špeciálne požiadavky na miesto, ale tiež majú špeciálne požiadavky na kvetináče, v ktorých sú umiestnené, alebo tiež sa musí špeciálne zalievať. Nezabúdajte je mimo iného kropiť, pokiaľ k pestovateľom orchideí patríte. Orchidey teda nie sú nič pre začínajúcich pestovateľov izbových rastlín, oveľa lepšie urobíte, ak budete pestovať vždyzelené rastliny. Vyhnete sa problémom, ktoré trápia pestovateľov orchideí. 

Orchidey totiž samy povedia, keď je niečo v neporiadku, a to napríklad tak, že začnú opadávať listy alebo že nebudú kvitnúť. Tieto problémy trápia nejedného pestovateľov, preto prinášame tipy na ich riešenie, prípadne prečo sa tieto problémy dejú. 

Keď opadávajú listy orchideí 

Pestujete orchidey, ale zrazu začali opadávať listy? Keďže sú listy naozaj veľké a masívne, človek si to všimne na prvý pohľad, že chýba. Preto nechcete dovoliť, aby stratila rastlina všetky svoje listy. Je to však úplne bežné, to musí mať na pamäti každý pestovateľ izbových orchideí. Je to akýsi kolobeh ich života, že vo chvíli, keď rašia nové listy, stráca sa staré, ktoré tak urobia miesto na nové. 

Dôvodom opadávajúci listov však môže byť aj zlá kvalita substrátu. Ak listy chradnú a potom opadnú, radšej rastlinu presaďte. Odporúčame substrát pre orchidey, ktorý kúpite v každom záhradníctve. 

Keď orchidey nekvitnú 

Ďalším problémom môže byť to, že orchidey nekvitnú. Ak orchidey nekvitnú, môže byť problém v nedostatku živín. Dostaňte do rastliny živiny, inak sa orchidea zakrpatie a prestane tvoriť kvety, pretože na tvorenie kvetov nemá energiu. Oplatí sa teda pravidelné prihnojovanie, rastlina sa neskôr rýchlo spamätá. 

Môže sa Vám ešte páčiť...