Niekoľko trikov, aby váš malý byt pôsobil priestornejšie

Nové, pohodlné a priestranné bývanie je snom každého človeka. Bohužiaľ nie každý si môže dovoliť kúpiť nový veľký dom či byt, a tak veľa z nás byt, ktorý si zaobstará, musí pred nasťahovaním zrekonštruovať a zároveň sa zmieriť s tým, že nie je tak priestranný, ako by sme si priali. My vám dnes preto dnes prinášame niekoľko jednoduchých tipov a rád, ako docieliť to, aby váš malý byt pôsobil na prvý pohľad priestrannejšie a vzdušnejšie a zároveň, aby v ňom bol dostatok potrebného úložného priestoru.

Chodba plná úložného priestoru

Prvá vec, ktorú treba pri rekonštrukcii a zariaďovaní malého bytu urobiť, je všetko dobre premyslieť. K nášmu každodennému životu totiž potrebujeme pomerne veľké množstvo vecí a v malom byte pre nich často nie je miesto. Úložné priestory sú teda základ. Všeobecne sa v malých bytoch preto odporúča využiť čo najviac chodbu a pomocou veľkých vstavaných skríň až k stropu v nej získať čo najviac úložného priestoru. Vstavané skrine sa dajú zároveň použiť ako zrkadlo, čo skvele opticky priestor chodby zväčší a tiež zosvetlí. Mimochodom zväčšenie priestoru pomocou zrkadiel sa odporúča nielen v chodbe, ale aj v kúpeľni.

Na čo si dať pozor pri výbere nábytku

Ak je váš byt tvorený iba jednou miestnosťou, ale vy by ste mali radšej jednotlivé priestory, teda obývacia časť, kuchynkou časť a spálňu oddelené, nie je to žiadny problém a všetko sa dá navyše vykonať veľmi dômyselným spôsobom. Obľúbené a praktické je predovšetkým oddelenie dennej časti od časti nočnej pomocou steny z políc. V súčasnej dobe je na trhu veľké množstvo rôznych posuvných policových skríň, ktoré navyše priestor nielen skvele oddelí, ale zároveň poskytujú aj množstvo odkladacích priestorov. Ďalej majte na pamäti, že nábytok v malom byte by nemal nikdy byť príliš masívne a ťažkopádny, veľké obývacie steny do malého priestoru rozhodne nepatrí. Všeobecne platí, že okrem zrkadiel priestor opticky zväčšia aj použitie svetlých farieb a sofistikované využitie vzorov. Voľte teda podlahu, nábytok aj steny prevažne v bielej farbe, či jej odtieňoch (javor, breza, borovica).

Kúzlo podlahy a svetiel

Podlahe sa oplatí venovať ešte väčšiu pozornosť, na zväčšenie priestoru bytu môže podlaha prispieť nielen vhodne zvolenou svetlou farbou, ale aj tým, že v celom byte použijete iba jednu súvislú podlahovú krytinu. Byt sa tak bude zdá opticky oveľa väčší, pretože podlaha bude navodzovať dojem neohraničeného priestoru. Celkový dojem môžete dotvoriť za pomoci kusového koberca. V neposlednom rade sa v prípade malých bytov oplatí venovať zvýšenú pozornosť osvetlenia. Vhodne zvolené a umiestnené bodové osvetlenie dokáže takmer zázraky.

Môže sa Vám ešte páčiť...