Oblovka ako najmenej náročný domáci maznáčik
Všade tam, kde si želajú mať kúsok rýdzej prírody a nenáročné zviera, ktoré môžu s obľubou pozorovať, ale ktoré nevyžaduje venčenie a ďalšie špecifiká, si ľudia kupujú oblovky. O čo sa jedná a akej veľkosti dorastajú?
Tento chov vás bude baviť
Prajete si zviera, ktoré s ochotou zje všetko, čo mu ponúknete, a nebude vás vyrušovať? Oblovky sa zabývali už v tisícoch domácností. Sú vhodné aj pre začiatočníkov. Nevyžadujú nič viac než len trochu priestoru, dostatok kŕmenia, vlahu a občasné slnenie alebo UVB žiarovku.
Ich pôvodným domovom sú tropické lesy v Afrike, takže ich môžete mať po celý rok pekne v teple vášho domova. Tohto domáceho maznáčika nevypúšťajte do voľnej prírody, u nás nemá prirodzených nepriateľov a mohol by sa ľahko rozmnožiť.
A prečo si tohto obrieho slimáka zaobstarať? No predsa aby ste mali príjemnú spoločnosť a mohli pozorovať, čo všetko s chuťou skonzumuje. Budete milo prekvapení jeho apetítom.
Žravá továreň
Ponúknete kúsok jablka a po chvíli už je v ňom poriadna diera. Premýšľate, či nemáte doma miesto slimáka náhodou malého králika. Ale naozaj to tak nie je. Oblovky žravé sú jednoducho jedáci.
Pohostíte ich kvitnúcimi ovocnými vetvičkami, uhorkou, melónom, akýmkoľvek prezretým ovocím, ale tiež napríklad kusom batátu, zemiakov, alebo aj nastrúhanou mrkvou. S chuťou všetko premení na stavebnú zložku pre svoj rast. V lete pridajte púpavy aj s listami, alebo ďalšie dužinaté rastliny.
Aby oblovka prospievala, je dobré do substrátu pod ňu nasypať rozdrvené vaječné škrupiny. Vápnik potrebuje na pevnosť ulity. Alebo stačí do ubikácie umiestniť sépiovú kosť.
Nie je náročná na priestor
Oblovku stačí umiestniť do terária alebo plastového boxu. Tam jej umiestnite UVB žiarovku a bude spokojná. Vyhrajte sa s ubikáciou a meňte jej podobu, aby ste si urobili radosť.
Oblovka žravá sa stane vašim vďačným stravníkom a priateľom do nepohody.