Začíname behať

Behanie nie je zase tak jednoduchý šport

Behanie môže pôsobiť ako jednoduchý šport, to je ale omyl, zlá technika behu môže viesť k mnohým nepríjemnostiam, ktoré môžu mať dokonca vážnejšie následky. Preto si treba pred vybehnutím do ulíc niečo málo zistiť.

Začiatok musí byť pomalší

Ako začiatok sa odporúča najskôr okolo trate pochodovať a postupne navyšovať podiel behu až do momentu keď budete schopní bežať aj 15 minút v kuse. Ďalej je tiež dôležitý dostačujúci odpočinok. Z hľadiska týždenného počtu je najlepšie neprekračovať počet behaní na trikrát, štyrikrát týždenne. Po každej námahe by si totiž telo malo dopriať deň pokoja, aby sa svalstvo mohlo zregenerovať a prispôsobiť trvalému pohybu. Jedným z najdôležitejších, napriek tomu najviac zanedbávaných faktorov pre dodržanie správnej techniky behu je pretiahnutie a prehriatie po námahe. Pokiaľ chcete z behania maximálne čerpať, musíte klásť prinajmenšom rovnaký dôraz na tzv. „docvik“ skladajúci sa z pretiahnutia najviac namáhaného svalstva. To predíde akýmkoľvek bolestiam a nebudete si pripadať toľko unavení a vyčerpaní. Od bolesti a stuhnutosti svalov Vám tiež pomôže správne dýchanie počas joggingu. Na rozdiel od klasických posilňovacích cvikov si tu nemusíte dávať pozor na synchronizáciu pohybu s dychom. Pri behaní je dôležité dýchať pravidelne, v intervaloch, ktoré Vám vyhovujú, a ktoré si sami ustanovíte.

Technika behu

Pokiaľ ide o samotnú technickú stránku behu, mali by ste sa držať týchto pokynov predovšetkým na dosiahnutie plnohodnotného behu ako fyzicky tak aj psychicky. Dôležité je, aby ste o svojich krokoch premýšľali a sústredili sa na pokladanie nohy na zem. Nemalo by ísť o ťažké, silné kroky, ktoré Vám budú spôsobovať nepríjemné otrasy chrbtice, teda aj stratu rovnováhy. Napríklad, keď budete dopadať tvrdšie na päty, beh môže byť úmornejší a bude pre Vás ťažšie dosiahnuť rýchlosť adekvátnu k aktivite tela. Ďalej sa odporúča byť stále uvoľnený počas pohybu. Môžete sa letmo predkloniť, ale nie toľko, aby ste boli nútení krčiť ramená. Hlavu držte vzpriamene, aby ste sa vyhli bolesti krčného svalstva a chrbtice.

Ak Vás zaujímajú stravovacie návyky odporúčané počas bežiaceho režimu, môžete sa zamerať na jedlá typu tvaroh alebo čerstvý syr, ktoré reagujú antagonisticky ku kyselinám vytvárajúcim sa vo svalstve po námahe, a vyvolávajúcim tak bolesti. Nemenej podstatný je samozrejme aj pitný režim, ktorý je súčasťou ako behania a športového životného štýlu, ale aj správnej životosprávy a zdravého jedálnička.

Môže sa Vám ešte páčiť...