Česko v počte elektromobilov aj ich podpore zaostáva

Mnoho svetových automobiliek vidí budúcnosť svetového automobilového priemyslu v elektromobiloch, a tak presúva svoju pozornosť a výrobu práve týmto smerom. Záujem začína byť aj o majiteľa elektrických vozidiel, vzhľadom k ekologickosti elektromobilov si ich rôznymi spôsobmi snažia predchádzať mestá po celom svete. Česká republika sa má ale v súvislosti s elektromobilmi ešte stále čo učiť.

Nórsko – krajina elektromobilom zasľúbená

Pokiaľ ide o elektromobily, tak nedostihnuteľným vzorom pre všetky ostatné krajiny je Nórsko. Elektromobily sa v tejto škandinávskej krajine teší obrovskej obľube. Ich podiel na celkovom počte novo predaných vozidiel je v súčasnej dobe už viac ako päťdesiatpercentné a veľmi populárne sú aj ďalšie ekologické vozidlá, predovšetkým hybridy. Jedným z dôvodov, prečo počet elektromobilov v Nórsku tak výrazne rastie, je to, že nórska vláda poskytuje výrobcom aj majiteľom elektromobilov nadštandardné podmienky. Elektrické autá sú v Nórsku oslobodené od dovozných ciel aj daní, majitelia elektromobilov nemusia platiť žiadne poplatky za registráciu auta, a dokonca ani mýto na diaľniciach. Zvýšenú podporu elektromobilom poskytuje aj Francúzsko a Nemecko, ktoré dávajú jednorazovú dotáciu na nákup elektrického vozidla v hodnote niekoľkých tisíc eur.

Situácia v Českej republike

Z nedávnych celoeurópskych štatistík vyplýva, že spoločne so Slovenskom a Poľskom patríme ku krajinám, kde sa registruje najmenej elektromobilov. Konkrétne čísla udávajú, že v súčasnej dobe sú v Českej republike registrované iba dvetisíc týchto vozidiel. Na vine sú predovšetkým praktické problémy, ktoré väčšie rozvoj a obľubu elektromobilov brzdí. Ide najmä o nedostatok dobíjacích staníc a neexistenciu ucelenej štátnej podpory týchto vozov.

Najprístupnejším mestom k elektromobilom je Praha, ktorá ich majiteľom ponúka niekoľko výhod. Jednou z nich je, že mesto umožňuje majiteľom elektromobilov zvýhodnené státie v parkovacích zónach bez registrácie na príslušnom mestskom úrade. Jedinou podmienkou je, aby vozidlo malo registračnú značku elektromobilu. Špeciálne registračné značka elektromobilov by už čoskoro mala priniesť aj ďalšiu výhodu, možnosť využívať vyhradenej jazdné pruhy v meste.

Môže sa Vám ešte páčiť...