Ako poznáte, že pijete málo?
Letné horúčavy sa s jesennými mesiacmi vytratia a nahradí ich dážď a chlad. Ľudia už nemajú potrebu každých päť minút siahnuť po pohári vody, aby doplnili tekutiny. Mnohí sa uspokoja s rannou kávou, pretože vstávanie za tmy na jeseň si bez kávy nevedia predstaviť. Často dostanú potrebné tekutiny až počas prestávky v práci, niekedy ani potom nie. Po obede nasleduje ďalšia káva a rýchly návrat do práce. Deň ubehne ako voda a vy si ani nevšimnete, že ste vypili len pol litra tekutín.
Tu môžete jasne vidieť, ako ľahko sa na jeseň dostanete do dehydratácie. Zanedbávanie pitného režimu môže viesť nielen k zhoršeniu kvality pokožky a vlasov, ale aj k mnohým zdravotným problémom a nakoniec ku kolapsu. Preto dbajte na pitný režim aj na jeseň a vyhnite sa vyššie uvedeným nepríjemnostiam.
Týka sa to aj mňa?
Chcete vedieť, či sa na vás vzťahujú zlé pitné návyky? Potom sa jednoducho obzrite späť a spomeňte si, čo a koľko ste včera vypili. Nasledujúci deň si skúste zapísať tekutiny, ktoré ste vypili. Zvyčajne je deň, keď si ho zapíšete, lepší ako deň, keď sa naň pozriete spätne, pretože keď si ho zapíšete, podvedome venujete pitiu väčšiu pozornosť. Čo iné by mohlo naznačovať zlý pitný režim? Moč. Ak nepijete dostatočne, váš moč je tmavožltý až okrový. Naopak, moč človeka, ktorý dostatočne pije, je len mierne sfarbený do svetložltého odtieňa.
Ale ja nie som smädný
„Ale ja nie som smädný.“ Na túto vetu sa spolieha mnoho ľudí, ktorí sú varovaní pred nedodržiavaním pitného režimu. Mali by však vedieť, že pocit smädu je posledným ukazovateľom. Pitie by sa malo uskutočniť skôr, ako sa dostaví pocit smädu.
Ak ste si všimli, že málo pijete, je najvyšší čas to zmeniť. Uvedomenie si problému je prvým správnym krokom k jeho riešeniu. Optimálne je vypiť dva a pol litra denne. Nezabudnite však, že káva a alkohol sa do pitného režimu nezapočítavajú.