Jóga pre lepšie zdravie

Jóga pro zdraví

Mnoho Slovákov už objavilo rytmické dýchaniea niekedy náročné pozícií jogy ako forma alternatívnej medicíny. V roku 2007 National Health Interview Survey zistila, že joga je jedným z najobľúbenejších druhov alternatívnej medicíny u dospelých, a že jeho použitie narástlo.

Čo je to jóga?

Podľa Americkej asociácie jogy, jóga spája fyzickú aktivitu, meditácie a riadené dýchanie. Slovo „joga“ pochádza zo starovekého výrazu znamená „spojiť“, ktorý odkazuje na myseľ a telo, tak ak prichádzajú k sebe. Prvé písomné pokyny ohľadom jógy sa datujú do doby pred viac ako 2000 rokmi, ale joga je myšlienka ktorá bola utvorená už niekoľko storočia predtým.

Typ jogy,ktorý sa praktizuje najčastejšie v Spojených štátoch je Hatha joga, ktorá kladie dôraz na konkrétne pózy a súčasne venuje veľkú pozornosť dýchacím technikám. Existuje viac ako 100 ďalších rôznych školy jogy, ktoré vznikli z indickej filozofie. Tieto rôzne školy začlení niektoré alebo všetky z ôsmich základov, alebo končatín, na cvičenie jogy.

Podľa Národného centra pre komplementárnu a alternatívna medicína, výhody Jóga je ako forma alternatívnej medicíny môžu zahŕňať:

  • zmierňuje stres
  • relaxáciu a posilňovanie svalov
  • zlepšenie nálady
  • zníženie krvného tlaku

Fyzickú a emocionálne výhody jogy

Joga vidí telo ako najdôležitejší nástroj, ktorý ľudia majú, so ktorým by sa malo zaobchádzať s maximálnou starostlivosťou a rešpektom.

Stres a úzkosť.

 V tejto štúdii s viac ako 100 Austrálčanov s miernou až strednou úrovni stresu, sa účastníci zaoberajú buď raz týždenne na relaxačnú terapiu alebo Hatha jogou reláciu počas 10 týždňov. Vedci zistili, že jogaspôsobuje podobné zlepšenie stresu, úzkosti a zdravotného stavu ako relaxačné sedenie.

Rakovina. Nedávna štúdia zahrnujúca 24 ľudí s rakovinou, skúmala účinky Iyengar jogy –táto forma jogy je zameraná na správnej polohy tela a použitia rekvizít. Účastníci chodili do jogy na 90 minút po dobu 10 týždňov. Štúdia preukázala výrazné zlepšenie nálady účastníkov, celkovej kvality života a zmyslu pre duchovné blaho.

Môže sa Vám ešte páčiť...