Ako napísať pútavý nadpis

8 z 10 ľudí si prečíta nadpis, ale len 2 z 10 dočítajú samotný článok. Na zaujatie čitateľa máte iba zlomok sekundy. Ak patríte medzi menšinu, ktorá tento článok dočíta, dozviete sa niekoľko chytrých tipov, ako písať kvalitné nadpisy.
Aký je účel nadpisu?
Aby čitateľ prečítal prvú vetu. Presne túto odpoveď podáva Brian Clark vo svojom copywriting manuálu. Jediná ambície, ktorú môžete so svojím nadpisom mať je, aby čitateľ začal čítať (resp. Rozklikl) váš článok. Rozkliknutí ale nemusí vždy znamenať úspech. Odporúčam zhliadnuť demotivujúci štatistiky o priemernej dobe strávenej na stránkach, ktoré poskytuje portál slate.com vo svojom prehľade.
Ako je nadpis dlhý a čo do neho patrí?
Odpoveď nie je jednoznačná, ale niekoľko rád na skladu máme. Určite sa vyhnite jednoslovným alebo moc všeobecným nadpisom (SEO, Problémy v manželstve, Zdravá výživa, …). Pozor tiež na príliš konkrétny nadpisy (pozri tituly diplomových prác – Trendy vo výžive zozbierané v lokalitách Třinecko, Mostecko a Vyšší Brod). Čo sa dĺžky týka, odporúča sa jeden riadok, ale výnimočne sa nájdu aj excelentné nadpisy dlhšia.
Má nadpis nejaké pravidlá?
Áno aj nie. Ak riešite SEO, je dobré prirodzene zakomponovať do nadpisu kľúčové slovo. To možno spravidla urobiť veľmi jednoducho a vyhľadávače na to berú zreteľ.
Ako pracovať s podnadpisy?
Nezabudnite na relevantné kľúčové slová. Čo sa štylistiky týka, podnadpisy pomáhajú lepšiemu členenie textu a porozumenie.
Niekoľko pravidiel, ako by sa podnadpisy mali / nemali tvoriť:
Podnadpisy by nemali byť dlhšie, ako jeden riadok (ak sa nejedná o koncept rozhovoru, kde sú otázky redaktora podnadpisy).
Podnadpisy by nemali byť zbytočne prefinancovaním.
Podnadpisy by nemali byť moc ďaleko od seba. Ideálne je, keď čitateľ vidí podnadpis bez toho, aby scrolloval. Stránka pôsobí štruktúrovane a nabáda na čítanie.
Ak je váš článok dlhšia, je dobré začínať obsahom z podnadpisov (a prelinkovať ho na príslušnej časti textu).
Podnadpisov by nemalo byť príliš veľa (v pomere k textu – každý podnadpis by mal uvádzať minimálne jeden odsek textu).
Nevynechávajte podnadpisy. Kurzívou alebo tučněním to nezachránite.
Dôležité je vždy dodržať sľub, ktorý v nadpisoch dávate. Neposkytnete Ak čitateľovi vytúžené informácie, môže sa to prejaviť v komentároch, alebo čitateľ odíde inam. Riešite nadpisy, alebo vsádzate na intuíciu?

Môže sa Vám ešte páčiť...