Eiffelovka ako dominanta Paríža. Čo ste o oceľové dáme nevedeli?

Keď človek túži po romantickom výlete, rozhodne sa vyjsť do Paríža, pretože práve Paríž sa hodnotí ako najromantickejšie mesto na svete. Pod tunajšie oceľovú dámou, ktorú tiež môžeme poznať pod názvom „Eiffelova veža“ si svoje „áno“ povie nejedna budúca nevesta, keď si pred ňou jej dlhoročný partner kľakne a požiada ju o jej ruku. Samozrejme sa sem nejazdí len za Eiffelovkou, avšak Eiffelova veža je rozhodne dominantou Paríža, preto si o nej poďme niečo povedať.

Či už ste vo Francúzsku boli alebo sa sem ešte len chystáte, mali by ste si niečo málo zistiť vopred. Nie je nad to byť dobre informovaný. Až napríklad pôjdete hore na Eiffelovu vežu, potom sa vám nižšie uvedené atrakcie automaticky vybaví v hlave a budete tak môcť očariť svoju drahú polovičku, s ktorou tam budete.

Zaujímavosti o Eiffelovej veži

  • Oceľová dáma mení farby. Stáva sa tak raz za sedem rokov a na novom nátere pracuje skupina dvadsiatich piatich natieračov, ktorí ju natierajú priemerne osemnásť dlhých mesiacov. Pôvodne bola oceľová dáma Paríža červená, jednu dobu bola dokonca aj okrovo žltá.
  • Vedeli ste, že počas prvej svetovej vojny bol na Eiffelovej veži umiestnený vysielač, ktorý mal zachytávať správy nepriateľa z Berlína? Jedna správa dokonca bola zachytená a usvedčila tak orientálne tanečnicu Mata Hari, ktorá bola špiónkou.
  • Vedeli ste, že si musíte dať pozor na to, kedy Eiffelovu vežu fotíte? Ak zverejníte fotografiu osvietené Eiffelovky v noci, môžete dostať obrovskú pokutu. Dôjde totiž k porušeniu autorských práv.
  • Eiffelova veža nie je dominantou len Paríža, ale po jej vzore podobné stavby vzrástli aj na iných kútoch sveta. Napríklad jednu z najznámejších podôb nájdete aj v Las Vegas alebo napríklad v Tokiu.
  • Vedeli ste, že počas druhej svetovej vojny bola Eiffelova veža takmer zničená? Na vrchole veže nacisti umiestnili hákový kríž a Hitler ju v roku 1944 nariadil zbúrať. Rozkaz však našťastie nebol splnený.

Môže sa Vám ešte páčiť...