Štíhli jazdí ďalej, obézny za volantom umierajú! Prečo?

Pri dopravnej nehode hrozí smrť viac obéznym vodičom než tým s normálnou váhou, ako zistila štúdia amerických vedcov. Analýza ukázala, že nebezpečenstvo smrti rastie s obezitou vodiča tak, ako ju uvádza klasifikácie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Ako to teda s prevádzkou na cestách súvisí? 

Obézni vodiči zomierajú pri nehodách až o 81 percent častejšie ako ľudia s normálnou hmotnosťou. Smutný fakt potvrdzujú aj českí hasiči a záchranári. Zhodujú sa, že ľudia s nadváhou dajú veľa zabrať ako pri vyslobodzovaní, tak pri samotnej manipulácii. Vďaka veľkej hmotnosti sa s takými vodičmi horšie manipuluje, nemajú pevné telo. Telesná schránka je slabšia a viac náchylná k poraneniu. Väčšinou má obézny človek aj ďalšie choroby, napríklad diabetes alebo slabé srdce. Z vraku automobilu, kedy by mnohokrát stačilo zraneného vytiahnuť okienkom, sa musia ľudia s nadváhou zložito vystrihnúť. A cenné minúty ubiehajú. 

Denná realitu na českých cestách potvrdzujú aj odborné výskumy, z ktorých nevychádzame dobre. Viac ako 19% zastúpenie tlstochov v populácii znamená, že obyvateľstvo Slovenskej republiky je v rámci EÚ šiestej nejobéznější. A dá sa teda povedať, že aj šieste najohrozenejšie pri dopravných nehodách. Pri obezite 1. stupňa (BMI od 30 do 34,9) vzrastá riziko usmrtenia o 21%, pri obezite 2. stupňa (BMI od 35 do 39,9) je riziko vyššie o 51%, a vodiči s obezitou 3. stupňa, označovanú ako morbídne (BMI vyšší ako 40) umierajú pri nehode až o 81% častejšie. Na pozore by sa mali mať predovšetkým ženy. V prípade obezity 1. stupňa vzrastá pravdepodobnosť ich usmrtenie o ďalších 36 percent a pri tých ešte tělnatějších dosahuje dvojnásobku. 

Prečo to tak je? Pasívna bezpečnosť áut je nastavená tak, aby ochránila čo najväčšiu skupinu ľudí. Teda okrem iného tie s normálnou hmotnosťou, prípadne ľudí s ľahkou nadváhou, ktorí sú v populácii Európskej únie zastúpení zhruba 82 percentami. Testovacie figuríny preto zodpovedajú bežným rozmerom dospelých a detí, a obézni vodičovi aj spolujazdcovi tak musia počítať s tým, že ich ochrana je v prípade autonehody výrazne nižšia. Testovanie tých „nadrozmerných“ je totiž veľmi drahé a pre automobilky nepovinné. Už sa však vážne uvažuje o zavedení crashtestov s viacerými vypasenými figurínami. 

Môže sa Vám ešte páčiť...