Ako vybrať kolobežku

Kolobežka je znovuobjavená av dnešnej dobe veľmi populárna forma dopravy, ale predovšetkým zábavy. Nie je tak objemná ako bicykel, je ľahká, skladná, a pritom s ňou dôjdete pomerne ďaleko. A aká kolobežka je práve pre vás tá pravá? Poradíme vám s výberom.

Parametre výberu

Predtým, než si vyberiete kolobežku, mali by ste sa rozmyslieť, na čo ju budete užívať. Či vás zaujíma kolobežka pre dospelých alebo pre dieťa. Pre deti sa vyrábajú kolobežky v menšom prevedení, záleží na výške a hmotnosti tela.

Dôležitým kritériom je na akom teréne s ňou budete jazdiť. Existujú športové kolobežky, ktoré sú lepšie vybavené a majú aerodynamickejšie tvary, vrátane pevnejšej konštrukcie do náročnejšieho terénu. Ich súčasťou sú väčšie kolesá, s ktorými dôjdete ďalej a rýchlejšie.

Naopak mestské kolobežky majú menšie kolesá a užšie riadidlá pre lepšie manévrovanie na mestskej dlažbe. Majú iba jednu brzdu, zatiaľ čo športové disponujú dvoma. Sú ľahko zložiteľné a ľahké, takže ich môžete so sebou vziať aj do obchodu alebo rôznych inštitúcií, kde si potrebujete niečo vybaviť.

Freestyle kolobežky sú určené na vykonávanie rôznych trikov, sú ľahké, majú menšie kolieska a dajú sa zložiť na veľmi malý rozmer.

Ako vybrať kolobežku pre dieťa

Pri výbere kolobežiek pre dieťa opäť platí, na akom teréne bude jazdiť. Či v mestskom prostredí alebo na dedine či na horské terény. V prípade, že pôjdete napríklad na chatu.

Existujú skladacie a pevné kolobežky. Skladacia sa hodí skôr pre menšie deti, pretože sú ľahké a ľahko sa s nimi manipuluje. Pevné kolobežky s veľkými kolesami sa hodia pre väčšie deti, ktoré si vyberajú aj náročnejšie terény na jazdenie.

Pri výbere počítajte s tým, že vaše dieťa bude rásť, a preto vyberte radšej väčšiu kolobežku, aby vám dlho vydržala a nemuseli ste čoskoro kupovať novú.

Ako vybrať elektrickú kolobežku

Pri výbere elektrickej kolobežky sú prioritami materiál, doba výdrže batérie, cena, druh bŕzd, veľkosť a typ koliesok a jej skladnosť. Opäť záleží predovšetkým zvoliť si podľa toho, na čo ju budete používať, aké dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť a ako dlho vydrží ísť na jedno nabitie.

Môže sa Vám ešte páčiť...