Záhrada vo fľaši. Priveďte do vášho domova prírodu

Radi sa obklopujete kvetmi, prírodou, zeleňou, ale žiadna z rastlín vám kvôli nedostatočnej starostlivosti doma nevydrží? Existuje riešenie, ktoré vám uľahčí prácu, a vy sa aj napriek tomu budete môcť dlhodobo kochať nádhernou malou záhradkou. Všetko, čo budete potrebovať, je sklenená nádoba, vlhkomilné rastliny, pinzeta, substrát a rozprašovač.

Čím začať

Ako prvé by vaše kroky mali zamieriť do obchodu s akvaristikou, kde si zaobstaráte okrúhle akvárium či do predajne so sklenenými kanvicami. Vyberte si takú sklenenú nádobu, ktorá vám doma urobí parádu a bude sa dokonale hodiť k vášmu štýlu bývania. Veľkosť záleží na tom, aké veľké osadenie zvolíte. Ideálne je začať s menšími kusmi, a až potom skúšať náročnejšie záhradky.

Čo môžete vo fľaši pestovať

Vďaka sklenenej stene a dnu sa vo fľaši udrží veľmi dlho vlhké prostredie. Preto do nádoby vždy vkladajte len machy či paprade. Medzi konkrétne druhy, ktorým sa bude vo vašej drobnej záhradke dariť, patrí šeflera, brečtan či sleziník. Výhodou týchto rastlín je skutočnosť, že sú po dlhý čas schopné brať si vlhkosť zo vzduchu, ktorá sa bude v sklenenej nádobe uchovávať, a preto nemusíte rastlinám prikladať takú starostlivosť.

Ako konkrétne vsádzať

Nezabudnite, že nádoba musí zostať otvorená, inak by rastliny uhnili. Na tieto účely nakúpite v záhradníctve špeciálny substrát, ktorého stačí málo a môžete začať osadzovať. Pre perfekcionistov sa ponúka možnosť využiť fľaše s naozaj úzkym hrdlom a pracovať s pinzetou. Taká záhradka vzbudí údiv pri nejednej návšteve. Nezabudnite prisypať aj piesok alebo drsnejšie kamene, ako je štrk. Potom už stačí len minimálne pokropiť vodou z rozprašovača.

Zvoľte vhodné miesto

Myslite aj na skutočnosť, že sklo a slnko netvorí dobrú dvojicu. Pri vystavení rastliny na parapet by ste tak riskovali, že sa čoskoro spáli a uhynie. Zvoľte preto pre záhradku miesto, ktoré bude viac v tieni a nepôjdu naň priamo slnečné lúče. Vlhkosť sledujte raz za čas, a pokiaľ sa vám bude nádoba zdať suchá, stačí zľahka postriekať vodou z rozprašovača.

Môže sa Vám ešte páčiť...