Viete, čo znamená RPMN?

Viete, čo je RPMN? Ide o ročnú percentuálnu mieru nákladov. Ukazovateľ sa objavuje u všetkých pôžičiek a úverov inzerovaných všetkými bankami a ostatnými spoločnosťami. Toto číslo veľmi zjednodušene ukazuje, koľko za úver v konečnej fáze zaplatíte na úrokoch vrátane spojených poplatkov v priebehu celého roka. Treba sa mať ale na pozore, pretože ide o jeden rok. Práve táto ročná platnosť je ale práve ten dôvod, prečo RPMN nie je relevantným ukazovateľom u krátkodobých pôžičiek. Ak si teda požičiavate peniaze napríklad na dva týždne, toto RPMN ukazuje náklady, ako v prípade, kedy by ste pôžičku splácali opakovane po celý rok. Preto v takomto prípade vychádza RPMN asi ako tisíce percent. 

Sledujte sumu v korunách 

Oveľa dôležitejšie je najmä v prípade krátkej pôžičky sledovať, koľko v skutočnosti za pôžičku zaplatíte v korunách a či sa vám v danom prípade takáto pôžička skutočne oplatí. Seriózny spoločnosť by mala teda okrem RPMN najmä uvádzať aj skutočne zaplatenú celkovú sumu v celých korunách. Zákazník v tomto prípade vie, koľko ho celá pôžička bude vo finále stáť a za v prípade spoločnosti, ktorá nu požičiava, je to jasný dôkaz seriózneho prístupu. Ak sa dostanete do problémov a nemôžete splácať, určite sa opýtajte sa na odklad a túto eventualitu si zistite vopred. Veľa ľudí si na dovolenku alebo vianoce prilepšuje rôznymi pôžičkami. V čase, keď nastane čas splácať, sa ale môže veľmi ľahko stať, že príjmy nie sú také, ako predtým očakávali. Dostanú sa do situácie, keď nemôžu splácať pôžičku podľa pôvodnej uzavretej zmluvy. Nie je dôležité, za koľko minút pôžičku dostanete, pôžičky do 15 minút alebo ihneď sú síce fajn, ale nie je to priorita pri rozhodovaní. 

Postup v prípade neschopnosti splácať 

V prvom rade je naozaj nutné na nič nečakať a okamžite kontaktovať spoločnosť, u ktorej máte uzavretú aktívnu pôžičku. Nikdy nie je dobré otáľať a nechať zhoršiť situáciu. Väčšinou sa v tomto prípade nájde vhodné riešenie a jednotlivé splátky sa dajú ľahko odsunúť. Vždy je ale potrebné problém ihneď aktívne riešiť. Ukázať jasne, že sa nezriekajú zodpovednosti a nenechať zbytočne svojou nečinnosťou narastať úroky a dlhy. V žiadnom prípade však vôbec nie je dobrý nápad začať ihneď riešiť tento problém opäť ďalšiu novú pôžičkou. Žiadna zavedená spoločnosť vám ani takéto riešenie nikdy nedovolí. Nebankové pôžičky sú bezpečné s proaktívnym prístupom. 

Môže sa Vám ešte páčiť...