Mrkli ste počas fotenia? Pomôže vám umelá inteligencia

Každý pozná ten moment, keď sa fotí napríklad s triedou v škole alebo s rodičmi na rodinnú fotografiu. Sú to skutočne krásne momenty, ale bohužiaľ aj také momenty môžu byť skazené tým, že zistíte, že ste na fotografii mrkli. Mrknutie na fotografiách je úplne bežný jav, ktorý s ktorým sa bohužiaľ musíme všetci popasovať. Bohužiaľ sa to niekedy stane, ale našťastie žijeme v čase, keď sa neustále niečo vymýšľa a kedy sa riešia rôznymi vynálezmi mnohé banality, ako je napríklad mrknutie pri fotení. Už aj tento problém sa dá vyriešiť, a to s pomocou umelej inteligencie.

S takou vychytávkou sa v súčasnej dobe stretnete na sociálnej sieti Facebook, ktorá aktuálne testuje umelú inteligenciu úplne neobvyklým spôsobom. Mnohé firmy testujú umelú inteligenciu tak, že ju skúša vyriešiť rôzne hlavolamy, Facebook sa ale rozhodol otestovať umelú inteligenciu tak, že jej zadal úlohu otvoriť zatvorené oči na vyfotených a nahraných fotografiách.

Aj keď sú také úpravy skutočne vierohodné, stále majú niekoľko nedostatkov.

Ako to celé funguje?

Otázkou je, ako to vlastne celé funguje? Ako dokáže jeden stroj otvoriť oči na fotografiách? Nie je to také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá. Počas nahrávania fotografií umelá inteligencia zaregistruje fotky, na ktorých má nejaká vyfotená postava zatvorené oči, a po nahratí má zrazu oči otvorené. Je to skutočne vierohodné. Systém dokonale pracuje s farbami okolo, s prechodmi a prvotne zatvorené oči sú dokonale otvorené, dokonca majú oči aj takú farbu, akú skutočne máte.

Zatiaľ je umelá inteligencia vo fáze zacvičovania, ale po skončení školenia bude vedieť stopercentne napodobniť ľudské oči, čo bude opäť ďalší pokrok v tomto odbore.

Má aj svoje temné stránky

Každá minca má svoj rub aj líce. Aj keď sa táto vymoženosť zdá byť doslova dokonalá, nie je taká dokonalá, ako sa na prvý pohľad zdá. Aj umelá inteligencia má svoje muchy. Keďže je vo fáze výskumu a školenia, môžu odborníci nedokonalosti vyladiť.

Môže sa Vám ešte páčiť...