Pestujeme avokádo z kôstky. Ako na to?

Keď sa povie slovo „avokádo“, ľudia milujúci zdravú výživu jasajú. Keby sa však povedalo slovo „hruškovec přelahodný“, nikto nevie, o čo ide. A ono je to jedna a tá istá rastlina, respektíve sa jedná o rastlinu a jej plod. Kým hruškovec přelahodný je rastlina, avokádo je plod, ktoré je možné si vypestovať, teda ak sa vám podarí vypestovať si spomínanú unikátnu rastlinu. Mnohí ľudia už prišli na to, ako si svoj vlastný hruškovec vypestovať, iní stále nevedia, ako na to. Ono to však nie je vôbec ťažké. 

Pokiaľ nepatríte k ľuďom, ktorí vie, ako avokádo vypestovať, poradíme vám. Stačí, keď budete mať k dispozícii kôstku z dobre zrelého avokáda. Je logické, že pestovanie avokáda začína v obchode, keď si avokádo kupujete. 

V ideálnom prípade kúpte plod, ktorý bude mäkký a tiež veľmi pružný. Potom začnite s klíčením. 

Ako avokádo naklíčiť? 

Všetko, čo potrebujete, je pecka zo zrelého avokáda. Pecka musí byť dobre očistená od dužiny, vhodná je papierová utierka. Na internete sa stretnete s tým, že kôstku musíte prepichnúť a že musí byť ponorená vo vode, lenže máme iný, trochu efektívnejší spôsob. Stačí, keď kôstku dáte do priepustného substrátu, ktorý budete udržiavať neustále vlhký, Je nutné kôstku avokáda umiestniť špičkou nahor. Kôstku zasaďte do hĺbky asi dva a pol centimetra. 

Ak budete substrát udržiavať neustále vlhký, máte vyhrané. Ideálne je, keď dáte kvetináč na kúrenie, dávajte si ale pozor na to, aby substrát nevyschol. 

Čo je základ úspechu? 

Základom úspechu je teda teplo a tiež vlhko. Ak avokádo necháte v miestnosti s teplotou dvadsaťpäť stupňov Celzia, máte vyhrané. Rovnako tak odporúčame nechať avokádo stále vo vlhkej pôde. Aj vzdušná vlhkosť tomuto plodu prospieva. 

Rastlinu je nutné pravidelne zalievať, najlepšou voľbou je dažďová voda. Kvetina sa zalieva zhora do kvetináča, nie do misky pod kvetináčom. 

Môže sa Vám ešte páčiť...