Po akých chorobách je nutné držať prísnu diétu?

V poslednom čase sa väčšina populácie stretáva s rôznymi chorobami, ktoré sa šíria všade okolo nás. Ľudia sa zvyčajne nad niektorými príznakmi nepozastavujú, ale v konečnom dôsledku spúšťajú naozaj nebezpečné ochorenie, na ktoré sme mali prísť hneď. Mnohí ľudia si myslia, že ich nikdy nemôže postihnúť iná choroba ako obyčajné prechladnutie alebo kašeľ, ale to je samozrejme lož. Zrazu sa do nášho tela môže dostať zárodok, ktorý potom v našom tele spôsobí množstvo ochorení, s ktorými, žiaľ, musíme navštíviť lekára.

Po takýchto závažných ochoreniach (najmä žalúdočných) sa často musí dodržiavať aj prísna diéta. Pre niektorých ľudí je to absolútne desivé a šokujúce zistenie, pretože si nevedia predstaviť, že by pol roka alebo rok jedli niečo, čo im nechutí alebo nechutná. Často sa musia vyhýbať nezdravým veciam, ktoré sú pre nich tým najlepším, čo sa im kedy stalo. Preto keď ich niečo bolí, modlia sa, aby to bola len obyčajná choroba, ktorá nie je spojená s diétou.

Ak vás predsa len zaujíma, po akých ochoreniach sa držia takéto prísne diéty, pozrite si zoznam najčastejších ochorení, po ktorých sa musí prísna diéta držať aspoň šesť mesiacov až rok.

Diéta po pankreatitíde

Keď ochorie pankreas, ochorie. Preto je potrebné, aby sme sa oň starali, keď sa uzdraví. Po rôznych ochoreniach pankreasu (najčastejšie pankreatitída) sa diéta drží približne rok. Medzi tabu pri zápale pankreasu rozhodne patrí vyhýbanie sa alkoholu, ďalej je lepšie nepribližovať sa k pečenej husi alebo kačici či iným vyprážaným alebo podobne pečeným mastným a ťažkým jedlám. V priebehu jedného roka diéty sa pankreas zregeneruje a začne fungovať tak, ako má.

Diéta po mononukleóze

Medzi čoraz častejšie sa vyskytujúce ochorenia patrí choroba nazývaná „mononukleóza“. Ide o ochorenie, ktoré sa najčastejšie prenáša slinami, ale v ranom veku sa môže prenášať aj vzduchom. Po tomto závažnom ochorení sleziny, pečene a lymfatických uzlín sa musí aspoň pol roka dodržiavať diéta, pri ktorej sa nesmie podávať čokoláda, vyprážané alebo pečené jedlá a iné podobné mastné a ťažké potraviny. Odporúča sa konzumovať skutočne len diétne formy všetkého, čo jete.

Môže sa Vám ešte páčiť...