Kupujete automobil? Týmto sa radšej vyhnite oblúkom!
Každé ojazdené auto má popri silných stránok tiež svoje slabé miesta. Sú ale prípady, keď sa určitá slabina rozvinula do tak obrovských (drahých) problémov, že je lepšie sa celému autu radšej vyhnúť. Výmena tlmičov či opotrebovaných doštičiek u jazdenky je smiešna v porovnaní s tým, čo vás čaká, keď narazíte na zlý alebo zanedbaný motor. Ako sa im vyhnúť?
Motor je pravdepodobne najdôležitejším článkom, ktorý určuje celkovú spoľahlivosť auta. Z niektorých agregátov sa bohužiaľ môžu stať drahé časované bomby, pripravené vysať peňaženku majiteľa. Vybrali sme päť áut, ktoré sú pomerne rozšírené a na prvý pohľad veľmi lákavé – či už z pohľadu výkonu, sľubované dynamiky či priaznivej spotreby paliva. Bohužiaľ ale majú aj dosť svojich problémov.
1Alfa Romeo 2.0 TwinSpark 16V
Je všeobecne známym faktom, že problematické štvorvalcové motory s dvoma sviečkami na valec sú jedným z hlavných dôvodov, prečo si značka v minulosti vyslúžila svoju pečať zlej pověst.MotoryTwinSpark sú notoricky známe pre svoju vysokú spotrebu oleja, ktorá vedie k Zakarbónovaná motora a k zanášaniu sacieho koša. To vyústi v znižovaní tlaku oleja a k postupnému zadieraniu. Problematický motor možno nájsť napríklad v modeloch 146, 156, 159, 166 alebo GTV a ďalších.
2BMW / PSA 1.6 VTi, THP
Spoločný produkt BMW a koncernu PSA (Peugeot a Citroën) je po užívateľskej stránke jedným z najpríjemnejších downsizovaných štvorvalcov súčasnosti. Rovnako ako u malých štvorvalcov od konkurencie, ktoré taktiež využívajú reťazového rozvodu, tkvie práve tu jadro celého problému. Reťaz sa po čase vytahává, čím dochádza najprv na chrastenie, neskôr aj na potenciálne preskočenie rozvodov.
3Škoda 1.2 HTP
Trojvalec od Škody bol síce obľúbený pre svoju nízku cenu, ale zároveň sa jedná o trochu kontroverzná pohonnú jednotku. Agregát je totiž vhodný najmä pre mestskú jazdu a dlhé diaľničné jazdy ťažko znáša, čo ústi v veľa problémov. Ani bez používania na diaľnici však nie je nijako zásadne spoľahlivý.
Subaru 2.0 D
Japonský výrobca prišiel so svojím netradičným dieselovým boxerom ako prvý na svete a aj napriek vyššia hlučnosť, jedná sa z hľadiska prejavu o podarený, vcelku silný a veľmi úsporný motor. Bohužiaľ sa na ňom ale objavujú aj mnohé „detské“ závady prejavujúce sa najmä na prvých ročníkoch od roku 2007 do roku 2011.
Volkswagen V10 TDI
Päťlitrový desaťvalcový „superdiesel“ od Volkswagenu je pre svoj monštruózne ťah nesmierne lákavú jednotkou, ktorú môžete kúpiť za vcelku prijateľnú cenu. Lenže ona cena má svoj dôvod a z vidiny mocného dieselového motora sa 750 Nm krútiaceho momentu sa môže čoskoro stať pokladnička, ktorá akoby nemala dno.