Jeseníky sú krásne miesto pre každého

Dovolenka môže byť krásna aj u nás, nie len v zahraničí. Ak radi spoznávate krásy prírody, výšky hôr i zelených plání, navštívte treba Jeseníky v Českej republike. Všade je veľa zaujímavého, čo môžete objavovať. Vydajte sa do krásnej prírody a zákutia. Jeseníky a podhoria sú fantastickým horským rajom s početnými prírodnými i historickými pokladmi. Sú tu stovky dobre značených turistických trás vhodných pre pešiu turistiku a cykloturistiku. Vyhlásená strediska zimných i letných športov, kúpele, krásne historické pamiatky a mnohé kultúrne podujatia sú dôvodom, prečo navštíviť Jeseníky. Navštíviť môžete aj Priessnitzové liečebné kúpele Jeseník. 

Kam v Jeseníkoch na výlet 

Skalný útvar Čertove kazateľnice sa nachádza nad ráči údolím u Javorníku pod vyhliadkou. V dolnej časti je prírodná rezervácia slúžiace na ochranu lesných porastov pralesovitého charakteru. Chránená plocha na oboch stranách Račího potoka zahŕňa aj Čertovej kazateľnice a Pustý zámok. Rulový skalný útvar má 13 metrov kolmú južnú stenu podobnú kostolnej kazateľnici. Z vyhliadkovej plošiny máte prekrásny výhľad do kaňonu Račího údolia. Pod hlavnou skalou je pár menších skaliek niekedy zaistených železným zábradlím a v okolí je prekrásny bukový les. 

Jaskyne Na Pomezí, NPR Praděd, NPR Šerák aj Keprník 

Jaskyne na Pomezí sú najrozsiahlejší jaskynný komplex v Českej republike vzniknutý rozpúšťaním mramoru. Veľká časť jaskýň sú živé jaskyne, kde sa stále tvoria nové kvaple. Národná prírodná rezervácia ako je NPR Praděd spojená zo šiestich štátnych prírodných rezervácií, ako sú Petrove kamene, Veľká kotlina, Malá kotlina, vrchol Praděd, Divoký baňa a Bílá Opava. Príroda má charakter severskej tundry, ako ju poznáme z Álp a polárnych oblastí. V údolí Bielej Opavy a okolie Eustachovej chaty sú unikátne pozostatky porastu smreku horského. NPR Šerák a Keprník je najstaršou rezervácia na Morave, s množstvom cenných rastlín a rozsiahlym vrchovinovým rašeliniskom. Z vrcholu Keprníku aj Šeráku uvidíte masív Králického Sněžníku, mnohé vrcholy Jeseníkov a Rychlebské hory. Náučné chodníky začínajúce na Ramzovej, vedú cez Šerák, Keprník a Vresovú studničku na Červenohorské sedlo. 

Môže sa Vám ešte páčiť...