Motivujú či nemotivujú podnikatelia svojich zamestnancov?

V súčasnej dobe prebieha hneď niekoľko veľmi zaujímavých prieskumov, ktoré sa zaoberajú otázkami na to, či sú alebo nie sú zamestnancami motivovaní, či uprednostňujú prácu pod nejakým lídrom spoločnosti alebo či by chceli radšej podnikať na vlastnú päsť. Naozaj sa väčšinou dozvedáme rad zaujímavých odpovedí, a aj keď by ste povedali, že sa chce asi rada ľudí osamostatniť, nie je to tak – väčšina ľudí naozaj miluje pocit byť zamestnaný alebo nemá dostatok odvahy, aby si pripustil opak. 

Avšak v tomto prípade sa poďme zamyslieť nad tou prvou otázkou, a síce tou, ktorá hovorí, či sú alebo nie sú zamestnancami motivovaní. V poslednej dobe sa totiž ukazuje (ukázala na to hlavne štúdie globálnych rizík pre rok 2017) že motivovanosť zamestnancov vážne klesá. Ak sú teda zamestnanci talentovaní a kvalitné, potom si ich väčšinou zamestnávatelia nevedia udržať. 

Kde je najvyššia miera motivovanosti? 

Ľudí, ktorí cítia, že sú v práci potreba, sú motivovanie vykonávať svoju prácu pod nejakým zamestnávateľom, je v Česku čoraz menej. Avšak existujú štáty, kde je motivovanosť na takej úrovni, že nikto nemá potrebu dávať výpoveď – sú to skrátka štáty, ktoré si zamestnanca vedia udržať a vie ich motivovať tak, aby na výpoveď vlastne ani nemuseli pomyslieť. 

Svoju vedúcu pozíciu má hlavne Latinská Amerika, kde je motivovaných až 71 percent zamestnancov. Najmenej sa však s motivovanými zamestnancami stretneme práve v Európe, kde je motivovanosť tesne nad päťdesiatimi percentami (konkrétne sa jedná o 56 percent). 

Pokles nastal počas posledných troch rokov 

Ak by ste sa pýtali, kde sa to v tom podnikanie tak zvrtlo, tak je to asi priebeh posledných troch rokov. Predtým sme dohliadali na to, aby zamestnanec bol motivovaný, teda spokojný, ale v poslednej dobe dohliadame hlavne na to, aby nám to podnikanie šlo, aby boli vysoké zisky – už sa tak veľmi nepozeráme na to, či je alebo nie je zamestnanec spokojný. Väčšinou taky pod ťarchou nízke motivovanosti odchádza zo zamestnania, čo si však v dnešnej dobe nemôže zamestnávateľ dovoliť (keďže pracovnej sily je málo), teda by sa mal nad vyššiu motivovanosť naozaj zamyslieť. 

Môže sa Vám ešte páčiť...