Ako sa orientovať pri nákupe koliesok na skateboard?

Kolieska sú neoddeliteľnou súčasťou dosky. Nielenže sa bez nich na skateboarde jednoducho nezaobídete, ale navyše tiež môžu ovplyvniť spôsob alebo rýchlosť vašej jazdy na doske. Ponúka sa otázka, ako dobre sa v kolieskach vyznáte a či viete, kde zoženiete tie najlepšie, vďaka ktorým bude každá vaša jazda doslova ako rozprávka?

Nie sú kolieska ako kolieska

Že nie sú kolieska ako kolieska, to už určite viete. Na trhu ich možno dostať nespočetne veľa a vyznať sa medzi nimi nie je vždy úplne jednoduché tak ako napríklad aj v tom ako vybrať samotný skateboard. Pokiaľ si ale jazdu na skateboarde chcete užiť na maximum, potom by ste mali mať aspoň základný prehľad – jedine tak budete vedieť, aké kolieska sú presne pre vašu dosku ako stvorené.

Kolieska sa líšia veľkosťou, tvrdosťou aj dizajnom
skateboard

Skate kolieska sa líšia nielen svojou veľkosťou, čo je vidieť na prvý pohľad, ale líšia sa aj v iných aspektoch. Čo už na prvý pohľad neuvidíte, je tvrdosť kolieska. Aj tá však hrá dôležitú úlohu. Pokiaľ ide o veľkosť, všeobecne platí, že väčšie kolieska zaistia vyššiu rýchlosť, ale horšie sa ovládajú, zatiaľ čo menšie kolieska síce jazdia pomalšie, ale zato sa dajú ovládať oveľa lepšie.

Ďalším rozdielom je tvrdosť koliesok. Tu platí, že tvrdšie kolieska na skateboard dlhšie vydržia, ale majú menšiu priľnavosť. Mäkšie kolieska lepšie držia na povrchu, lepšie absorbujú nárazy, ale majú menšiu životnosť.

Výber kolieska podľa štýlu jazdy

Vybrať pre svoju dosku správne kolieska je dôležité aj z hľadiska vami zvoleného štýlu jazdy. Ak dosku vnímate ako dopravný prostriedok, ktorý vás dovezie z bodu A do bodu B, vyberajte si mäkšie kolieska s väčším priemerom. Ak skateboard využívate predovšetkým na robenie najrôznejších trikov, môžeme vám odporučiť tvrdšie kolieska.

Zaujímavosťou je, že biele kolieska vydržia dlhšie ako tie farebné. Prečo tomu tak je? Ide o to, že farebné kolieska obsahujú farbivo, ktoré sa opotrebuje rýchlejšie.

Môže sa Vám ešte páčiť...