Sú ryby a ryby. Aké sa oplatí konzumovať?

Nie je tajomstvom, že ryby majú v našich jedálničkoch svoje čestné miesto. Aj keď sa jedná o pomerne kontroverznú potravinu, ktoré práve každý neholduje, v súčasnej dobe je to zdroj omega-3 a 6 mastných kyselín, ktoré telo na svoje fungovanie potrebuje. Bohužiaľ si látku nevie vyrobiť samo, čo nám dáva na bedrá značnú porciu zodpovednosti. Je tu akási nutnosť toho, aby sme zložky dopĺňali napríklad prostredníctvom rýb. Poďme si prezradiť konkrétne druhy, ktoré by sme predsa len konzumovať mali. Ak opomenieme klasiku v podobe tuniaka a lososa.

Sleď prináša množstvo pozitív

Pripraviť si tuniaka alebo lososa vieme, ale existujú aj iné druhy rýb, ktoré sa oplatí konzumovať, pretože pre naše zdravie sú pozitívne z mnohých dôvodov. Sleď pozitívne ovplyvňuje srdce, mozog a bunkové steny. Dokáže podporiť našu pamäť, a to nielen u starších generácií, ale aj u tých mladších. Skvele tiež pôsobí u detí, ktoré sa ešte len vyvíja a rozvíja.

Platesa obsahuje vysoké množstvo bielkovín

Avšak nielen sleď zakomponujte do jedálnička. Pokiaľ chcete rybou doplniť aj toľko potrebnej bielkoviny, ponúka sa platesa, ktorá sa presne proteínmi pýši. Ide teda o skvelú rybu, ktorá podporí budovanie svalovej hmoty a dodá vám potrebnú energiu vo chvíli, keď ju budete najviac potrebovať.

Platesa sa berie za pomerne ľahkú rybu, preto sa nemusíte obávať ani väčších porcií. Obsahuje aj veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, čo je presne tá zložka, kvôli ktorej ryby konzumujeme.

Makrela musí byť správne pripravená

V zdravom jedálničku by mala byť jednoznačne stálicou aj makrela. Tako ryba, ktorú stačí ugrilovať alebo upiecť bez použitia tuku, je veľmi lahodná a obsahuje toľko zdraviu prospešných látok. Treba však konštatovať, že na jej úprave naozaj záleží.

Vyhnite sa predovšetkým kupovanej údenej makrele, ktorá sa od tej pripravenej na grile alebo panvici bez použitia tuku líši tým, že zdraviu práve neprospieva.

Môže sa Vám ešte páčiť...