Ako si vybrať osvetlenie pre výstavné priestory?

LED technológia sa neustále vyvíja. Keďže sa jedná o veľmi úspornú formu svietenia, začali sa tvoriť konkrétne riešenia aj pre výstavné priestory, kde sa musia svietiť po celý deň. Ako si vybrať správne osvetlenie?

Na svetle skutočne záleží

Aby sa návštevník na výstave cítil dobre a mal možnosť odniesť si čo najviac informácií aj zážitkov, je potrebné celok správne nasvetliť. Základom sú výstavné systémy. Práve dobre osvetlené presklené výstavné vitríny umožňujú, aby aj pri nedostatku svetla z vonkajšieho prostredia bolo návštevníkom podané maximum vnemov z celej výstavy. Často sa teraz používajú LED technológie. Tie v poslednej dobe prešli skvalitnením svojich farebných vlastností a zlepšili sa aj ich prevádzkovo-technické parametre. LED svietidlá majú oveľa väčšiu životnosť ako predtým.

Pozor na UV a IR žiarenie

Aby sme správne osvetlili exponáty vo výstavných priestoroch, je potrebné zvoliť skôr svetelné diódy ako halogénové žiarovky. Diódy sa pýšia spektrálnym zložením vyžarovaného svetla. LED osvetlenie ponúka vyžarovanie, ktoré sa obmedzuje na oblasť viditeľného žiarenia, a nevyžarujú UV lúče alebo svetlo v IR oblasti. Táto vlastnosť LED svietidiel je obzvlášť výhodná pri potrebe osvetliť vzácne exponáty, ktoré sú na ultrafialové alebo infračervené žiarenie citlivé.

LED svietidlá majú lepší merný výkon

Merný výkon jednotlivých svietidiel uvádza, koľko svetelného toku je svietidlom vyžiarených a koľko pripadá na jeden watt elektrickej energie, ktorá je spotrebovaná. Aj tu sú LED svetlá lepším riešením. Zatiaľ čo halogény majú merný výkon v hodnotách okolo 20 lm/W, LED diódy sa pýšia dvojnásobkom. Vždy je potrebné zaobstarať konkrétny typ s touto ponúkanou svetelnosťou. Každý výrobca má svoju konkrétnu merný výkon svietidiel.

V súčasnej dobe sa dajú na trhu zohnať svietidlá, ktoré majú LED diódy s farebným tónom, ktorý je zodpovedajúci farebnému tónu, aký majú bežné halogénové žiarovky. Súčasne sa LED svetlá vyznačujú nižšou spotrebou elektrickej energie.

Môže sa Vám ešte páčiť...