Najlepšie boilies podľa ročných období. Vyberte si to správne

Lov kaprov na boilies je medzi rybármi úplný fenomén. V súčasnej dobe sa jedná o najobľúbenejšie návnady na kapry. Aj ich používanie je ale umenie, pretože pre úspešný lov treba boilies prispôsobiť aktuálnym rybárskym podmienkam. Výhodou je výrazná farba, ale aj vôňa, veľkosť a chuť.

Jar

Na jar bývajú kapry pomerne nedôverčiví. Potrebujú ale po zime doplniť zásoby energie na trenie, a tak im urobia radosť kŕmna boilies s vyšším obsahom proteínov. Boilies by malo mať vysoko koncentrovanú vôňu, čo možno docieliť niekoľkotýždňovým namáčaním vdipoch, napríklad Carp Inferno. Pokiaľ nemáte možnosť tak dlho dipovať, využite nástrahu, ktorá má sama o sebe veľmi silnú a atraktívnu arómu. Čo sa týka chuti, najlepšie výsledky dosiahnete stovkami sladkými.

Leto

Ku koncu jari a na začiatku leta môžete voliť sladko-korenené boilies. V teplejších dňoch už treba čo najviac napodobniť prirodzenú potravu kaprov, čo zvládne boilies s vysokým podielom rybej múčky. Osvedčí sa aj príchuť krabie alebo halibut, prípadne ich kombinácia so sladkým základom. Svoju rolu hrá aj farba. Kapre nemajú príliš dobrý zrak, kontrastné predmety ale vidia dobre. V tmavej šedozelenej vode ich preto najviac zaujmú svetlé a výrazné sfarbenie, ktoré bez problémov uvidí už z diaľky.

Jeseň

Na prelome leta a jesene nástrahy ešte meniť nemusíte, len čo sa ale vzduch a voda znateľne ochladí, budú sa hodiť boilies s vyšším podielom tuku. Ryby vedia, čo práve potrebujú, a zásoby tuku na zimu sú pre nich nevyhnutnosťou. Na jeseň kapre najviac lákajú ovocné príchute, teda čučoriedka, jahoda, ananás alebo banán.

Zima

Pokiaľ sa rozhodnete vydať k vode aj vzime, vezmite si so sebou skôr menšie a mäkšie nástrahy. Boilies by mala mať menší podiel olejov, zato by mala byť riadne presladená, aby sa kaprom vyplatilo kvôli nim cestovať chladnou vodou. Vzime hrá farba nástrahy snáď ešte väčšiu úlohu ako v iných obdobiach.

Môže sa Vám ešte páčiť...