Ako prestať fajčiť

Lezie vám fajčenie do peňazí a zhoršuje váš zdravotný stav? Chceli by ste prestať, ale opakovane narážate na problémy so sebadisciplínou a vôľou? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť tieto problémy prekonať.

Nikotínové náhrady cigariet

Pravdepodobne najobľúbenejšou cestou, ako sa zbaviť fajčenia sú rôzne nikotínové výrobky, ktoré neobsahujú iné škodlivé látky. Zvoliť môžete napríklad žuvací tabak alebo nikotínové náplasti. Pri týchto produktoch je však dôležité vnímať, že sa ich užívaním plne nezbavujete závislosti, ale iba sa zbavujete určitých škodlivín, ktoré v nich nie sú na rozdiel od cigariet obsiahnuté.

Náhradné rituály

Pokiaľ sa rozhodnete pre úplnú abstinenciu bez akýchkoľvek náhrad. Odporúčame vám utvoriť si v časoch, keď ste boli zvyknutí fajčiť vytvoriť iné rituály. Môžete si napríklad dopriať niečo dobré, uvariť si čaj alebo kvalitnú kávu a nahradiť tak doterajšie fajčenie inou aktivitou.

Dajte si reálne ciele

Snažte sa odvykanie dobre rozplánovať. Pokiaľ viete, že ste boli v minulosti opakovane neúspešní pri radikálnych odvykacích pokusoch, skúste skôr pozvoľnú abstinenciu. Ak vás naopak aj znížené dávky nútia k opätovnému začatiu fajčenia, zvoľte skôr náhlu a úplnú abstinenciu. Skúste si skrátka nastaviť dlhodobú stratégiu, ktorá je trvalo udržateľná a na jej konci nebudete mať problém fajčenia kompletne vynechať.

Odmeňte sa

Nebojte sa v odvykaní odmeňovať. Pokiaľ dokážete naplniť stanovené ciele, kúpte si nový kus oblečenia alebo sa zamerajte na dlho odkladaný nákup nového mobilu. Keď budete odmenami dostatočne motivovaní, pravdepodobne budete výrazne úspešnejší.

Samozrejme existuje viac možností, ako prestať fajčiť, ale v každom prípade sú teraz tieto možnosti tými, ktorými by ste svoju odvykaciu kôru mali začať. Teda hneď potom, čo sa obrníte dostatočnou trpezlivosťou a vytrvalosťou a vierou v seba samotného.

Môže sa Vám ešte páčiť...