Ako sa obliecť na zimu: Letia objemné dizajnérske svetre

Chystáte sa na nejakú spoločenskú príležitosť a stojíte pred skriňou. Sveter alebo radšej kardigan? Alebo bude lepšia mikina? Rozhodne by ste mali mať v šatníku všetky tri druhy odevov. Odkiaľ sa ale vlastne vzali a aké trendy v nich tento rok letia?

Stavte na objem

Svetre sa plietli už v starovekej Číne a Mezopotámii, v čase na prelome letopočtu sa s nimi zoznámili aj starí Gréci a Rimania, takže majú pekne dlhú tradíciu. Revolúciu v ich výrobe ale spôsobili v 20. rokoch 20. storočia pletacie stroje. Ich zásluhou sa zrazu dali vyrobiť svetre s veľmi tenkými vláknami. K akým príležitostiam svetre dokonale pasujú? Na obed či večeru do lepšej reštaurácie, zladené s outfitom aj na nie príliš formálne akcie. Nikdy si ich ale neberte do divadla ani na veľmi formálne spoločenské či obchodné schôdzky. Tip pre vás: Tento rok letia objemné svetre, na ktorých sa dizajnéri vybláznili, ďalej atypické goliere, znížené prieramky, vrecká na nečakaných miestach, ramenné vypchávky, uvoľnená silueta. Buďte sví a nebojte sa originality.

Súnáležitosť s firmou

Pokiaľ si vybavíte habity stredovekých mníchov, máte predchodcu dnešných mikín. Avšak skutočne moderné mikiny uviedla do módneho sveta firma Champions, ktorá do nich v USA v 30. rokoch 20. storočia obliekla svojich robotníkov. Odvtedy ide o pracovné oblečenie, ktoré symbolizuje spojenie s firmou. Inokedy sa mikiny stávajú znakom rebelantstva ako v prípade hiphoperských mikín. V rebríčku trojky sveter, kardigán a mikina si práve mikina stojí na rebríčku spoločenských odevov najnižšie. Je skvelá, patrí na akcie mladých, koncerty, posedenia v krčmičke alebo reštaurácii nižšej kategórie, ale určite nie na schôdzku s významným zákazníkom. Tip pre vás: Najviac trendy sú mikiny s potlačou a kontrastnými rukávmi a kapucňou.

Inšpirácia od grófa

Najmladší pôvod má kardigan. Svoje meno dostal podľa Jamesa Brudenella, siedmeho grófa z Cardiganu, ktorý velil Britom počas Krymskej vojny. Zamiloval si pletený odev s otvorenou prednou stranou. Buď ako klasickú vestu s gombíkmi alebo ležérne otvorenú bez nich. V povojnových 20. rokoch 20. storočia av roku 1930 si kardigany obliekajú búrliváci z radov vysokoškolákov. Kombinácia kardiganu s ďalšími odevmi môže vytvoriť rôzne viac-menej formálne variácie. V kombinácii s dobre strihanou košeľou pasuje aj k spoločenským nohaviciam či sukni. Tip pre vás: Súčasnosť praje extrémom. Zaobstarajte si klasiku siahajúcu len k bokom aj maxikardigan bezmála ku členkom. A šik budete aj v kardigane s opaskom, ktorý asociuje župan.

Môže sa Vám ešte páčiť...