Alkohol, pomocník alebo škodca?

Alkohol a zdraví

Pokiaľ ide o alkohol, koľko je príliš? Zistite si, čo odborníci odporúčajú a ako rozpoznať známky toho, že piješ priveľa.

Veľký počet štúdií ukázalo, že mierny príjem alkoholu môže znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení u mužov a žien. Umiernené pitie znamená, že jeden nápoj denne pre ženy a jedna až dve pre mužov. Tento rozdiel je kvôli odlišnému metabolizovaniu alkoholu.

„Keď sa povie jeden nápoj, tento nápoj je:

  • 12 uncí piva alebo
  • 5 unca vína, alebo
  • 1½ uncí liehovín (tvrdého alkoholu, ako je gin alebo whisky, 80-proof)

Nebezpečenstvo nadmerné pitie

Bohužiaľ, niektorí ľudia nemôžu zastaviť u len jedného alebo dvoch nápoju. Príliš veľa alkoholu môže mať za následok vážne zdravotné následky. Ťažký príjem alkoholu môže poškodiť pečeň, čo spôsobuje cirhózu, smrteľnú chorobu. Nadmerné pitie môže tiež zvyšovať krvný tlak a poškodenie srdca, a je spojená s mnohými rôznych typov rakoviny, vrátane úst, pažeráka, prsníka, prostaty a hrubého čreva a konečníka. Zdravotné riziká sú ešte väčšie pre tých, ktorí nielen piť, ale dym rovnako.

Následky nadmerného pitia môžu byť závažné nielen pre alkoholika, ale aj pre svojich priateľov, rodinu, a dokonca aj nevinných okoloidúcich. Podľa Národného inštitútu pre zneužívanie alkoholu a alkoholizmus, viac ako 16.000 ľudí zomrie každý rok v automobilových nehodách, ktoré zahŕňajú opité vodiča. Ostatné údaje naznačujú, že jedna z troch násilných trestných činností zahŕňa užívanie alkoholu a toľko ako tri zo štyroch násilných incidentov proti manželke zahŕňajú alkohol.

Konzumácia nie viac ako jeden drink denne pre ženy a nie viac ako dva drinky u mužov je v bezpečí, a snáď dokonca aj zdravé pre srdca. Na druhej strane, nadmerné pitie môže mať vážne následky. Ak si myslíte, že môže mať problémy s pitím alebo podozrenie, že niekto z vašich blízkych robí, vyhľadajte odbornú pomoc. Obráťte sa na svojho praktického lekára alebo skupina podpory pre zneužívanie návykových látok.

Môže sa Vám ešte páčiť...