Ďalšia hviezda je preč. Škodovku opustil veľký talent

Česká automobilka Škoda mala vo svojej novodobej histórii, ktorá je spojená s koncernom Volkswagen, vždy šťastie na špičkovej dizajnérmi. Ten posledný však, ktorý nedávno odišiel, dal tejto značke uplně iný rozmer, ktorý žne všeobecnú chválu. Jozef Kabaň vyrástol v mladej Boleslavi v eso svetovej extratriedy, čo potvrdzuje aj jeho nový angažmán u BMW. 

Zahájenie predaja nového modelu je pre automobilku vždy dôležitou udalosťou. U KodiaQ je to o to výraznejší, pretože veľké SUV vstupuje do aktuálne veľmi sledovanej kategórie vozidiel, v ktorej Škoda doteraz nepôsobila. KodiaQ je v mnohých ohľadoch „opus magnum“ dizajnéra Jozefa Kabaňa, ktorý sa však Škodu rozhodol pred niekoľkými týždňami opustiť. A zarobila tým značke na problém. 

Škoda už tradične niektoré kapitoly zo svojej histórie programovo vypúšťa z pamäte, nehlási sa treba moc k modelom zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Z databázy fotiek Škody určené pre novinárov tak len pár dní po oznámení Kabanov odchode zmizli všetky jeho fotky. Zostalo len pár zmienok v textoch. Hviezda, na ktoré Škoda čiastočne stavala a bola jej tvárou, pre značku naraz neexistuje. S nadsádzkou sa dá povedať, že automobilka na otázku na tvorcov dnešné výrazné dizajnové tváre jej modelov, zodpovedá v zmysle: „Kto je to Jozef Kabaň?“ Umiernenejší reakcia je tá, že je dnes dizajnérom iné značky, a Škoda teda nemá dôvod nič komentovať. Paradoxom však je, že je Kabaň potenciálnym zákazníkom stále na očiach. V televíziách posledné dni bežala reklama na zahájenie predaja KodiaQ kompletne postavená práve na šéfdesignéroviKabaňovi. Je dobre, že reklamu Škoda nestiahla, pretože tým by povedala, že si neváži svojich zamestnancov, teda aj tých bývalých. 

Môže sa Vám ešte páčiť...