Atopia – základné informácie, ktoré by ste mali vedieť

Atopia

Atopická dermatitída je najbežnejším typom ekzematického ochorenia, ktoré sa objavuje v podobe červených, svrbivých vyrážok v oblasti líc, rúk a nôh. Priebeh ochorenia obvykle začína už v rannom detstve, no môže pretrvať až do dospelosti. Pokiaľ človek navyše trpí astmou či sennou nádchou, má štatisticky väčšiu šancu, že sa u neho prejaví aj atopia.

Čo spôsobuje atopiu?

Presné príčiny vzniku tohto stavu nie sú známe. Vedci sa však zhodujú, že v drvivej väčšine prípadov vzniku atopickej dermatitídy je v hre kombinácia dedičných a iných faktorov v rôznom pomere. Keď totiž špecifický podnet (v podobe dráždivej látky) z vonkajšieho prostredia (či priamo z tela) aktivuje imunitný systém, ten môže v rámci reakcie spustiť zápalový proces. A práve tento zápal spôsobí, že kože sčervenie a stane sa svrbivou.

Výskumy tiež ukazujú, že niektorí pacienti s akzémom (najmä tým atopickým) majú zmutovaný gén, zodpovedný za tvorbu filagrínu. Filagrín je proteín, ktorý pomáha telu udržiavať zdravú ochrannú bariéru na najvyššej vrstve kože. Ak je filagrínu nedostatok, kožná bariéra slabne a môže dôjsť k úniku vlhkosti a, naopak, do kože sa môžu dostávať baktérie a rôzne vírusy. Tento fakt je zároveň dôvodom, prečo mnohí ľudia trpiaci atopiou majú veľmi suchú a na infekcie náchylnú pokožku.

Atopia

Prenos atopickej dermatitídy

Atopia nepatrí k nákazlivým ochoreniam v zmysle kvapôčkovej nákazy, nešíri sa ani dotykom. Nemusíte sa preto báť, že vaše dieťa či vy atopiu „chytíte“ od niekoho iného, prípadne že ňou niekoho nakazíte. Jedným z rozhodujúcich faktorov prenosu atopie je dedičnosť – ak jeden z rodičov trpí atopiou, astmou či sennou nádchou, je zhruba 50% šanca, že jeho dieťa zdedí aspoň jednu z týchto chorôb. Pokiaľ uvedenými ochoreniami trpia obaja rodičia, šanca sa mnohonásobne zvyšuje. Atopická pokožka však v rôznych fázach života potrápi až 10% svetovej populácie. Prejavuje sa najmä u ľudí žijúcich v rozvinutých oblastiach a priemyselných mestách.

Prejavy

Atopická dermatitída je chronickým ochorením, čo znamená, že nemizne v priebehu dní či týždňov. Stav sa môže zlepšovať či zhoršovať, no symptómy ako také pretrvávajú aj celé roky či desaťročia. V prípade symptómov pritom hovoríme najmä o suchej, začervenanej a veľmi svrbivej pokožke, vyrážkach či dokonca otvorených vredoch na tvári, v oblasti ramien, nôh (pod kolenami) či dokonca za ušami. Na infikovanom mieste sa môže vytvoriť akási žltá kôrka alebo drobné, hnisom naplnené hrbolčeky. Neobvyklé nie je ani to, ak atopický ekzém na tele „sprevádza“ aj iný druh ekzému.

Ako dostať atopiu pod kontrolu?

Jednoznačne sa treba spoľahnúť na odbornú lekársku pomoc. Lekár vám pomôže identifikovať spúšťače a nastaviť vhodnú liečbu, ktorej súčasťou je aj kozmetika na atopickú pokožku a najmä jej dôsledná aplikácia. Pri liečbe atopie je dôležité vytvoriť si zo starostlivosti o pokožku rutinu. Pokiaľ to je možné, postihnuté miesta by ste si nemali škriabať, ani ich zbavovať suchej kože. Vyhnite sa tiež svrbivým látkam (vlna) a nahraďte ich mäkkým, priedušným oblečením.

Môže sa Vám ešte páčiť...