Ako správne zarezávať kvety do vázy?

Nielen izbové, ale aj kvety na stole môžu rozžiariť domácnosť. Mnohé ženy si dokonca zakladajú na tom, aby na jedálenskom stole vždy kvetina bola. Napodiv to nie je ťažké dodržiavať, kvetinárstva majú dnes otvorené do neskorých večerných hodín, navyše sa rezané kvety začali predávať aj v hypermarketoch, kde si môžete kúpiť nielen rezané ruže, ale aj chryzantémy, santinky alebo karafiáty. Výber je teda obrovský, jedálenský stôl môže byť zdobený neustále. 

Problém je však v tom, že mnohým ženám kvety vo váze dlho nevydrží. Dôvod je prostý – zle sa kvety zarezávajú. U rezaných kvetov platí, že ako si ich dáte do vázy, musíte si ich zrezať či skrátiť. Aby kvety vo váze vydržali čo najdlhšie, zrezávajú sa pravidelne a vymieňa sa im pravidelne voda. 

Ako ale kvety správne zrezať? Poradiť by vám mali v samotnom kvetinárstve, ale ak si nakúpite kvetinu v klasickom hypermarkete, nikto neprezradí, ako kvetinu správne zrezať. Prezraďme si teda, ako správne zrezať najčastejšie obstarávané kvety, ktoré vkladáme do vázy na jedálenský stôl. 

zrezávame ruže 

K najtypickejším rezaným kvetom patrí ruže. Tie vyberajte podľa stonky a podľa hlavičky. Ak je púčik tvrdé, znamená to, že je ruža čerstvá. Ak je stonka tlstý, vydrží ruže i dlhých štrnásť dní. Čo sa týka zrezávanie, ruža sa zrezávajú spravidla dlhým šikmým rezom. 

zrezávame gerbery 

Krásne a pestré gerbery sú ďalšie kvetinou v poradí, za ktorú míňame. Gerbery sa zrezávajú podobne ako ruže, avšak šikmý rez nemusí byť tak dlhý. U gerber ide o to, aby sa odrezala časť stonky, kde je dužina už vnútri zhnitá. Ak je vnútorná dužina stonky biela, gerbera je zdravá a dlho vydrží. 

zrezávame chryzantémy 

Čím ďalej častejšie sa tiež kupujú do váz chryzantémy spoločne so zelenými santinkami. Obe dve kvetinky vydržia vo váze aj štrnásť dlhých dní, ak sa o ne dobre staráte. Skracujú sa tak, že sa len zlomí s pomocou nožíka. Stačí zlomiť naozaj len kúsok stonky. 

Môže sa Vám ešte páčiť...