Ako mať šťastné dieťa podľa Laury Markham

Kniha Aha! Rodičovstvo skúma vzťahové väzby v rámci rodinnej jednotky. Nachádza riešenia mnohých situácií a ponúka nové pohľady na existujúce ťažkosti. Autorka knihy Laura Markhamová sa delí o tipy, ako zabezpečiť šťastie svojho dieťaťa.

Šťastný rodič = šťastné dieťa

Ak ste celý deň nešťastní, pravdepodobne nebudete najlepším vzorom pre šťastie svojich potomkov. A naopak, keď ste šťastní vy, či už na osobnej alebo pracovnej úrovni, bude šťastné aj vaše dieťa. Ale pozor, nejde o to, aby ste boli celý deň v práci a prinášali domov dobré peniaze. O to tu vôbec nejde. Radosť z maličkostí, spokojnosť so sebou samým, harmónia a pokoj v sebe, to je to, čo sa cení.

Nesnažte sa byť dokonalí

Snaha o dokonalosť je začiatkom všetkého utrpenia. Musíte mať doma vždy upratané, uprednostňujete svoje povinnosti pred radosťami a vždy čakáte, že „niekedy“ bude všetko hotové a splnené? Ale ten deň nikdy nenastane. Aj uprostred nedokonalého života sa dá vytvoriť zábava, spev a radosť. Keď si priznáte, v čom nie ste dobrí, otvoríte dieťaťu cestu, aby zvládlo aj svoje nedokonalosti. Otvorená komunikácia je nevyhnutná. smejte sa na svojich chybách a nedostatkoch.

Vaše problémy nie sú problémami vašich detí

Naštval vás váš šéf? Dnes sa vám nedarí? Chceli by ste radšej zmiznúť na týždeň na pláž? Vaše dieťa nemôže za vaše neúspechy, to by ste si mali uvedomiť ako prvé. Samozrejme, pokrytectvo nič nerieši. Povedzte im na rovinu, že máte mizerný deň, ale že svoje potomstvo veľmi milujete. Spýtajte sa ho, či sa dnes môže hrať alebo si urobiť domáce úlohy samo, a poriadne sa vykúpte. Uvoľnite sa, načerpajte nové sily. Priznajte si, že niečo nie je v poriadku a že ste podráždení. Dieťa má pocit, že je to jeho vlastná chyba. Vysvetlite im to a neobviňujte ich za žiadnu cenu.

Skúste sa častejšie vcítiť do pocitov a schopností svojich detí. Nie sú to len zredukovaní dospelí, všetko vo svojom svete zažívajú po prvýkrát a sú zmätení, ak vo vás nemajú oporu.

Môže sa Vám ešte páčiť...