Motorové píly – akú potrebujete?

Motorovú pílu využijete na spracovanie dreva na vykurovanie, prerezávanie vetiev i úplnému výrubu stromov. Najväčšiu úlohu pri výbere hrá to, ako často a na aký účel budete pílu používať.

Benzínové píly

Benzínové píly sa delia na hobby, farmársku a profesionálnu kategóriu. Hobby píly sú vhodné na občasné použitie a prerezávanie vetiev. Nebývajú tak výkonné, ale ich obstarávacia cena je nižšia. Farmárske píly sú poloprofesionálne stroje určené na pravidelnú a častú prácu, ale aj výrub stromov. Mávajú dlhú životnosť. Profesionálne píly sa hodia na výkon zamestnania.

Elektrické píly

Elektrické píly sú rovnako ako hobby píly vhodné predovšetkým na drobné práce s drevom a dokončovacie práce. Sú ľahké, menej hlučné a nevypúšťa splodiny. Nevýhodou je samozrejme nutnosť zapojenia do elektrickej siete a prívodný kábel, ktorý pri troche nepozornosti môžete prerezať. Z pochopiteľných dôvodov sa nehodí na prerezávanie stromov ani na výrub v lese.

Akumulátorové píly

Aku píly sú obdobou tých elektrických, na ich prevádzku ale nie je potrebný kábel. Obmedzenie ste len kapacitou batérie a výkonom, ktorý sa od nej odvíja. Sú to ideálne stroje na presnejšie tesárske práce alebo na úpravu stromov a kríkov, ale zo všetkých spomínaných sú najmenej výkonné.

Ďalšie vybavenie

Píly sa od seba líšia aj výbavou. Naraziť môžeme na dekompresný ventil, ktorý uľahčuje štartovanie, poloautomatický sýtič či bezpečnostnú brzdu. Praktický je zachytávač reťaze, ktorý vás uchráni pred úrazom v prípade, že reťaz z píly skĺzne. Ak chcete pílu využívať po celý rok, mala by mať zimnú aj letnú prevádzku, ktorá reguluje teplotu nasávaného vzduchu.

K motorovým pílam si ďalej môžete prikúpiť ďalšie príslušenstvo, ktoré vám uľahčí prácu. Ide najmä o stojan, pilník alebo ostričku na nabrúsenie a samozrejme prevádzkovú kvapalina, teda špeciálny olej na premazanie a prípadne aj benzín.

Môže sa Vám ešte páčiť...