Rozsvieťte záhradu. Ako na to?

Záhrada môže zakaždým vyzerať úplne inak. Neexistujú žiadne priame požiadavky. Záhradné osvetlenie však stojí mimo „systému“. Neprikladáme jej veľký význam a odsúvame ju na vedľajšiu koľaj. A to je veľká chyba, napravte to.

V pozadí

Ešte pred dvadsiatimi alebo tridsiatimi rokmi sa záhradám nevenovala veľká pozornosť. Bol to len priestor v určitom čase a hlavnou vecou, o ktorú sa starali, bol pravidelne kosený trávnik. Tí, ktorí sa chceli odlíšiť, vytvorili z kameňov malé ostrovčeky a do stredu vysadili trvalky. To je všetko. Dnes je situácia, samozrejme, iná. Nejde však len o rybníky a chodníky z dreva. Je to záhradné osvetlenie. Je to rovnako dôležité ako hravé záhradné dekorácie alebo nepostrádateľné záhradné náradie, bez ktorého by ste nemohli upravovať, udržiavať a pretvárať plochu.

Pevné miesto

To, že dôverne poznáte svoju záhradu, každý hrboľ a zákutie, neznamená, že by ste mali zanedbávať záhradné osvetlenie. Koniec koncov, zďaleka nejde len o bezpečnosť a sledovanie diania na dvore, ale aj o zaujímavý, dizajnový a oživujúci prvok.

V dosahu

Svetlo, bez ktorého by ste záhradu po zotmení len ťažko mohli používať, sa nachádza hneď vedľa miesta na sedenie. Môže ísť o klasickú alebo solárnu lampu zapichnutú do zeme, efektnú lampu alebo namontovanú na stene domu či prístrešku. Vďaka tomu môžete sedieť vonku dlho do noci a vychutnávať si pokoj a ticho. Len nezabudnite na špeciálnu funkciu, ktorá odpudzuje hmyz. V skutočnosti ho priťahuje svetlo a pohodlie by bolo na mieste.

Sprievodca

Väčšie záhrady sú pretkané mnohými cestičkami. Cez deň sú označené drevenými kolíkmi alebo kamienkami, ale v noci je potrebné trasu označiť svetlami. Ideálne sú ploché lampy zapichnuté do zeme. Svietivosť je nižšia a v tme príliš nekontrastuje.

Zákutia a zákutia

V každej záhrade je niekoľko miest, ktoré sú tienisté, zle viditeľné, za rohom. Ak na ne chcete dohliadať, stačí tam umiestniť vonkajšiu lampu. Tým sa priestor otvorí a ježkovia, myši a túlavé mačky sa nedostanú von. Nehovoriac o bezpečnosti otvoreného priestoru (dokonca aj za plotom a na súkromnom pozemku).

Môže sa Vám ešte páčiť...